Ženy týranie nahlásia, ale potom sa zľaknú

BRATISLAVA - Prípadov ohláseného domáceho násilia na Slovensku pribúda, ženy podávajú viac trestných oznámení a pribúda aj odsúdených.

FOTO - ARCHÍV SME


Polícia aj mimovládne organizácie spájajú častejšie ohlasovanie týrania s tušickou tragédiou, keď muž zastrelil svoje dve deti a manželku postrelil. Práve minulý týždeň súd odsúdil policajtov, ktorí nezasiahli, hoci žena im niekoľkokrát telefonovala a bola za nimi aj osobne.

Polícia hovorí, že sa ženám snaží pomáhať a násilníkov v prípade, ak ohrozujú ženu alebo deti, okamžite berú do väzby. Prokurátori a sudcovia hovoria, že sa snažia obžalobu čo najskôr posunúť na súdy. Mimovládne organizácie potvrdzujú, že slovenské zákony proti domácemu násiliu sú veľmi dobré.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Obete domáceho násilia sa však stále ťažko dostávajú k informáciám, kde hľadať pomoc. Nedostupné sú na vidieku. Poslednú informačnú kampaň - známu Piatu ženu, urobili neziskové združenia pred štyrmi rokmi.

Ženy, ktoré sa odhodlajú obrátiť na políciu, majú problém aj s náhradným bývaním a peniazmi na zabezpečenie rodiny.

Hoci žena, ktorá raz podá trestné oznámenie, ho podľa dnešných zákonov už nemôže zobrať späť, často sa o to, neraz zo strachu, snaží. "Dokazovanie týchto prípadov je ťažké," hovorí prokurátorka Katarína Greclová. "Často sa stáva, že ženy sa snažia výpoveď zobrať späť. Keďže dnes to už nie je možné, menia výpovede a dokonca ich musíme stíhať za krivé vypovede," hovorí.

Potvrdzuje to aj Martin Javorka z trnavskej krajskej prokuratúry. "Často sa stáva, že ženy na súde začnú vypovedať vyhýbavo, menia podstatné časti výpovede. Zistia totiž, že keď je muž dlho vo väzbe a ony sú jediným živiteľom rodiny, samy ju nedokážu utiahnuť."

SkryťVypnúť reklamu

Mária Hargašová z michalovského združenia Pomoc rodine potvrdzuje, že sa s takýmito prípadmi stretla. Týraná žena, ktorú manžel dlhé roky presviedčal, že bez neho by nedokázala žiť, podľa neho potrebuje veľkú podporu. Často sa však od okolia dočká obvinení, prečo poslala manžela do väzenia.

Dušana Karlovská zo združenia Fenestra hovorí, že ekonomická situácia žien je ťažká. Mnohé v dôsledku násilia stratili prácu alebo o ňu prídu, keď sa musia presťahovať do útulku mimo bydliska. Odkázané sú na sociálne dávky. Veľkou pomocou je vraj náhradné výživné od štátu. To presadila v parlamente opozícia, bez podpory vládnej koalície.

Rozhodnutie súdov v prípade domáceho násilia trvá niekoľko rokov. Od oznámenia prípadu na políciu čakajú obete asi rok, kým padne rozhodnutie prvostupňového súdu. Počas tohto času potrebuje žena pomoc, aby sa dokázala postaviť na vlastné nohy a nevrátila sa po prepustení násilníka z väzby do násilného vzťahu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak tyrana polícia nevezme do väzby, obeť potrebuje pomoc rýchlejšie. Podľa aktivistiek však nemáme dosť útulkov a sociálnych bytov pre ženy s deťmi.

Organizácie tvrdia, že veľmi dobre na Slovensku pomáhajú obetiam aj rozhodnutia súdu, ktoré násilníkom zakazujú priblížiť sa na päť metrov k obydliu obete. Tieto rozhodnutia súdy vydávajú podľa Karlovskej do dvoch týždňov od podania trestného oznámenia.

(haj)

Počet odsúdených za týranie blízkej a zverenej osoby

Štatistiky domáceho násilia sa u nás nevedú, spadá pod trestný čin týrania blízkej a zverenej osoby. Počet odsúdených tu rastie. Ľubomíra Miklovičová z ministerstva spravodlivosti to pripisuje novým zákonom, ktoré už neumožňujú stiahnuť trestné oznámenie o týraní, dávajú možnosť zakázať vstup násilníkovi do bytu obete a dokonca aj možnosť stratiť nárok na byt po rozvode. Od januára tohto roka sa zvýšili aj tresty za týranie, z troch až desať rokov na sedem až pätnásť rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Rok BA TT TN NT ZA BB PO KE SPOLU
2004 40 11 18 28 44 33 55 93 322 odsúdených
2005 27 33 18 41 59 205 56 75 514 odsúdených
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 690
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 476
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 470
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 463
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 546
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 999
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 169
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu