FOTO |
Prvý deň štvrtého roku vojny v Iraku bol ako mnohé pred ním: obyčajní Iračania sa snažili prežiť, militanti zabíjali a ich obete umierali pri bombových útokoch aj pri nábožensky motivovaných popravách. Irackí politici sa stále nevedeli dohodnúť na novej vláde a americkí presviedčali, že v Iraku to nie je až také zlé. Bývalý iracký premiér Ajád Alláví, s ktorým mali Američania v Iraku veľké plány, tvrdí, že v krajine je občianska vojna.
Americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi jeho poradcovia poradili, aby počas série príhovorov k výročiu invázie nepoužíval slovo vojna, ale oslobodenie Iraku. Minister obrany Donald Rumsfeld zase prišiel s bonmotom, že odísť z Iraku by bolo to isté ako vrátiť Nemecko po II. svetovej vojne nacistom.
Americká verejnosť ani členovia Bushovej Republikánskej strany, ktorú v novembri čakajú kongresové voľby, už nechcú počúvať, že v Iraku treba zostať, lebo je to morálna povinnosť svetovej mocnosti. Američania stratili vo vojne viac ako 2300 vojakov (podľa neoverených informácií mimovládnych organizácií zahynulo 30- až 35-tisíc Iračanov) a nechcú, aby tam ešte ich jednotky zostávali. Najmä v týchto dňoch, keď sa zdá, že už nebojuje iracký odboj s koalíciou, ale irackí šiiti s irackými sunnitmi.
Američania chcú vedieť, aká je Bushova stratégia na najbližšie dni a kedy sa vojaci vrátia z Iraku. Prezident to ani pri treťom výročí irackej vojny nespomenul. Naopak sa sústredil na to, čo Irak s pomocou Ameriky dokázal. Prezident od decembra minulého roku, keď sa začali prejavovať veľké rozpaky Američanov z Iraku, chce ich skepsu rozptýliť sériou prejavov.
Jeden z nich sa mal odohrať včera v Clevelande, v tradičnej bašte demokratov. Prezident bol podľa Bieleho domu pripravený odpovedať aj na otázky z publika a v prejave mal hovoriť o úspechoch. Jedným z nich je podľa neho "vyčistenie" irackého mesta Tal Afar od teroristov. V roku 2004 sa odtiaľ Američanom podarilo vyhnať teroristov. Tí sa však vrátili a znovu terorizovali civilistov. O rok neskôr tam podnikli americké jednotky operáciu s Iračanmi a výsledky boli oveľa lepšie. Podľa Busha sa Iračania postupne učia robiť si poriadok sami.
Bush sa chystal hovoriť aj o vysokej volebnej účasti Iračanov vo voľbách. Jeho kritici však oponujú, že zvíťazili strany, ktorých programom je odpor proti okupácii, a antiamerikanizmus.
Bush chce Amerike predstaviť Irak ako úspešný príbeh. Účastníkov protivojnového pochodu v Iowe už asi nepresvedčí, jeden z účastníkov mal na krku plagát s počtom mŕtvych Američanov. FOTO - SITA/AP, ČTK/AP |