Nič na tom nezmenilo ani ultimátum, ktoré mu dali odborári. Do včerajšieho večera mal zákon stiahnuť, inak vraj vyhlásia generálny štrajk.
Nový zákon, ktorý by mal platiť od apríla, vyhnal do ulíc státisíce študentov a odborárov. Nové zmluvy umožňujú zamestnávateľom prijímať ľudí do 26 rokov na neurčitý čas s dvojročnou skúšobnou lehotou. Počas nej ich môžu kedykoľvek prepustiť bez udania dôvodu.
Premiér Villepin sa novým zákonom snaží znížiť vysokú nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi. Vo Francúzsku dosahuje medzi mladými od 18 do 25 rokov viac ako 20 percent, čo je dvojnásobok priemernej nezamestnanosti v krajine. Bez práce je až 40 percent potomkov prisťahovalcov žijúcich na predmestiach väčších miest.
Villepin si od zákona sľubuje rozbehnutie pracovného trhu. Ide najmä o nekvalifikovaných pracovníkov a ľudí bez vzdelania, ktorí prakticky nemajú na trh práce prístup. Zamestnávatelia sa obávajú ich prijímať, pretože nie je jednoduché ich prepustiť, ak s nimi nie sú spokojní.
Nové pracovné zmluvy sa však chtiac-nechtiac budú týkať aj ľudí s vysokoškolským vzdelaním. Tí nemajú problém sa na trhu práce uplatniť, ale počas dvoch rokov budú vystavení tlaku, že ich môžu kedykoľvek bezdôvodne prepustiť. Zvyšuje sa tým sociálna neistota mladých ľudí.
Prezident Jacques Chirac vyzýva odbory a vládu na dialóg. Odborári však odmietajú rokovať, pokiaľ Villepin nový zákon nestiahne.
Podpora premiéra z jeho vlastných radov tiež nie je jednohlasná. Minister vnútra Nicolas Sarkozy, ktorý by mal byť Villepinovým protikandidátom v prezidentských voľbách 2007, ustúpil do úzadia a premiéra podporuje len veľmi nenápadne.
Villepinova situácia je ťažká. Stiahnutie zákona by bolo jeho osobnou prehrou a ponížením a pravdepodobne by z celého diania okolo nového zákona vyšiel ako slaboch. Ak zákon obháji a uvedie do platnosti, neklesnú preferencie len jemu, ale pravdepodobne aj celej jeho strane v novembrových parlamentných voľbách . Dokázať, že nová norma je naozaj učinná a dobrá, premiér pravdepodobne nestihne, pretože do konca volebného obdobia zostáva len necelých osem mesiacov. (jah, čtk)
Prvé zamestnanie vo Francúzsku
Prvá pracovná zmluva uľahčí zamestnávateľom prijať ľudí do 26 rokov, ale zároveň zníži ochranu zamestnancov. Počas dvoch rokov môže zamestnávateľ kedykoľvek bez udania dôvodu zamestnancov do 26 rokov prepustiť.
Dnes sú zamestnanci chránení zmluvami s maximálnou dĺžkou skúšobnej lehoty 6 mesiacov. Výpoveď musí byť odôvodnená, zamestnanec sa môže odvolať a zamestnávateľ ho musí náležite odškodniť.
Premiér Villepin nový zákon nekonzultoval s odbormi, ako to býva zvykom.
Ak by sa vláda rozhodla robiť v zákone zmeny, musel by ich schváliť parlament. Vládna strana má v parlamente väčšinu, ale opozícia by aspoň dostala priestor na verejnú debatu.
V prípade, že sa vláda rozhodne zákon stiahnuť, nemusí to robiť oficiálne. Zákon jednoducho nebude platiť, lebo ho nepodpíše prezident a nevyjde v zbierke zákonov. (reuters)