FOTO SME - ARCHÍV |
Ak nemá firma talentovaných ľudí, nemôže na trhu uspieť - píše na stránke EnzineArticles kariérna poradkyňa Elizabeth Lengyelová. Preto budú v nadchádzajúcom období firmy intenzívne bojovať o talenty. "Na jednej strane je to pravda, na druhej strane sa stále stáva, že do dôležitých pozícií sú dosadzovaní ľudia podľa sympatií, kamarátstva, či politickej príslušnosti a mnoho talentovaných ľudí nemá šancu napríklad kvôli veku alebo nevhodnému pohlaviu," tvrdí kouč a personálny poradca Roland Wagner.
Ľudia, ktorí vyštudovali odbory, čo sú momentálne v kurze a sú navyše aj dobrými odborníkmi, majú teda dobrú pozíciu - môžu rátať s výhodnými ponukami. Od ostatných zamestnancov sa však vyžaduje flexibilita. "Stali ste sa nadbytočnými, pretože pracovných príležitostí vo vašom odbore ubúda? Buďte flexibilní a preorientujte sa. Prispôsobte sa inej pracovnej dráhe, než je tá, s ktoru ste pôvodne rátali a na ktorú sa pripravovali," to je heslo dnešnej doby.
Nie všetci však hektické tempo zmien zvládajú. Sociológovia tvrdia, že flexibilizácia sveta práce má značný dopad na osobné a sociálne identity a sebachápanie. "Destabilizácia pracovných dráh a kariér je od konca 70-tych rokov v Európe výrazným fenoménom - zásadne zasahuje do organizácie života ľudí aj ich sebachápania. Pracovná diskontinuita znamená stratu tradičnej osi normálnej biografie a rozbíjanie v minulosti stálych väzieb k pracovisku, k spolupracovníkom, a v dôsledku častejšieho sťahovania aj k susedom a známym.," hovorí sociologička Zunaza Kusá. "Deštruuje sociálne záväzky a prehlbuje individuálizáciu života. Drsná flexibilizácia pracovných dráh sťažuje aj prepájanie pracovnej dráhy s rodinným životom."
"Flexibilita sa môže stať nástrojom absolútnej poslušnosti," upozorňuje Roland Wagner. "Pod rúškom neflexibility sa môže stať zamestnanec nepohodlným "vydieraným". Na jednej strane je potrebná preto, aby sa zamestnávateľ dokázal dostatočne rýchlo adaptovať na zmeny, ale pracovníkov môžu neúmerné požiadavky zaťažovať. Ľudia potrebujú stabilitu a istotu - inak by sme prevrátili pyramídu základných ľudských potrieb. Zamestnávatelia teda môžu očakávať motivovaných a výkonných ľudí, ktorí budú dostatočne flexibilní, len ak im zabezpečia základ."
Flexibilita však nemusí byť len palicou, ktorou sa oháňajú niektorí zamestnávatelia, aby prispôsobili zamestnancov svojim potrebám. "V jazyku európskej politiky zamestnanosti nie je protikladom úsilia o stále, bezpečné pracovné miesta, je skôr poistkou udržania takýchto miest. Členské štáty Európskej únie chcú pomáhať zlepšovať flexibilitu pracovníkov, napríklad prostredníctvom podpory celoživotného vzdelávania, aby zabránili poklesu v životnom štandarde ľudí a pomohli im zlaďovať pracovné a rodinné záväzky," tvrdí Zuzana Kusá.
Flexibilita teda áno, ale vyvážená podporou vzdelávania a schopnosťou vnímať potreby zamestnancov. Elizabeth Lengyelová vo svojej analýze zároveň tvrdí: "Ľudia si už začínajú uvedomovať, že život je len jeden a chcú sa cítiť dobre aj v práci. Firmy, ktoré chcú zaujať talenty, musia preto zlepšiť kultúru a štýl pracovného prostredia.... Firmy budú stavať svoj úspech na tom, ako budú zaobchádzať so zamestnancami."
A keď sú firmy "múdre" a uvedomujú si, že zlé zaobchádzanie so zamestnancami je krátkozraké. "Ak manažment firmy pracuje vnímavo k potrebám svojich zamestnancov, netreba vo firme ani zakladať odbory," hovorí Roland Wagner.
(gal)
Nové miesto treba hľadať včas
Vaša firma sa chystá v blízkom čase prepustiť väčší počet pracovníkov a vy si myslíte, že možno budete medzi nimi. Skúste sa na takúto situáciu pripraviť. Nové miesto sa vám bude hľadať lepšie, kým ste ešte zamestnaní. Prezerajte si personálne inzeráty v novinách aj na internete, spytujte sa známych, či o niečom pre vás vhodnom nevedia a nesústreďujte sa iba na odbor, v ktorom ste pracovali doteraz. Premýšľajte, ktoré vaše schopnosti zostali v doterajšom pracovnom zaradení nevyužité.
Nebezpečná je sebaľútosť. Napríklad zostať niekoľko dní doma a "oddychovať" - to môže byť podľa odborníkov ukážkovým príkladom úniku pred skutočnosťou. Preto radia: na každý deň si určite niekoľko povinností v súvislosti s hľadaním nového miesta a snažte sa ich splniť.
S hľadaním nového miesta pomáhajú ľuďom pri väščom prepúšťaní všetky slušné firmy. Pripravujú pre nich programy, ktorých súčasťou sú okrem finančnej kompenzácie aj školenia (písanie životopisov, príprava na prijímací pohovor) a pomoc pri hľadaní nového miesta napríklad u subdodávateľov. Ak je program dobre pripravený, väčšine ľudí sa podarí v krátkom čase znovu zamestnať.
(gal)