Michel de Notredame, známy ako Nostradamus, si vraj vymyslel všetky svoje predpovede, vrátane tých strašných, ktoré sa týkajú nového 21. storočia. Tvrdí to belgický filológ Rudy Cambier, podľa ktorého šikovný mních využil staršie diela a skompiloval knihu Proroctvá alebo Stáročia, ktorá dodnes vyvoláva „kolektívne halucinácie“.
Nostradamus ju vydal v roku 1555 a zahŕňa predpovede až po rok 3797! Spomína v nich víťazstvá Napoleona Bonaparta, pád monarchií na východe, druhú svetovú vojnu, narastanie islamského integrizmu, ba i tretí planetárny konflikt. Zo štýlu jeho predpovedí sa tak ťažko vylupuje skutočnosť, že často závisí iba od čitateľa, ako si ktorú časť predpovedí vysvetlí. Jednoduchšie je to s udalosťami, ktoré sa už odohrali, tam jasne vidieť, kam predpoveď mierila.
Podľa Cambiera je základom Nostradamových predpovedí rozsiahla básnická skladba templárskeho mnícha Yvesa de Lessines zo 14. storočia, ktorá vznikla o 200 rokov skôr, ako Nostradamus uvidel svetlo sveta. Mala slúžiť ako kľúč na nájdenie pokladu templárov – bojovných mníchov preslávených ako ochrancov pútnikov smerujúcich do Svätej zeme. De Lessines svoju knihu vyplnil hádankami a výmyslami, ktoré mali uviesť do omylu nepriateľa pri hľadaní pokladu. Ide o takú nezrozumiteľnú zmes flámčiny a starej francúzštiny, že ju dokázali dešifrovať len mnísi z kláštora Cambron-Casteau pri belgickom meste Ath.
Keď Nostradamus prišiel do Ath, píše denník Le Soir, knihu nazvanú Centuries jednoducho ukradol. Poklad, o ktorý templárom išlo, je podľa Cambiera zakopaný pod podlahou stredovekého pivovaru v obci Wodecq, kde on sám zhodou okolností býva. Sondy vraj už ukázali v podzemí čosi oblé. (čtk)