Skutočný riaditeľ ľudských zdrojov by mal byť empatický, systémovo mysliaci stratég - náročná kombináciaAký má byť personálny šéf firmy? Na túto zdanlivo jednoduchú otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. Niežeby sa požiadavky na post manažéra pre ľudské zdroje nedali špecifikovať, ale ťažko nájsť človeka, ktorý im vyhovuje. To potvrdzujú aj skúsenosti head-hunterov s hľadaním HR manažérov. "Je to skutočne trochu problém - na trhu už sú napríklad schopní finanční manažéri, ale správnych ľudí na funkciu manažérov ľudských zdrojov hľadáme zvyčajne dosť dlho," hovorí vedúca slovenskej pobočky headhunterskej spoločnosti Target Mariana Turanová. "V roku 2000 sme hľadali pre klienta vhodného personálneho riaditeľa celý rok, teraz už vieme našťastie podobnú pozíciu obsadiť podstatne rýchlejšie."
Kde je problém? Už názov funkcie napovedá, že HR manažér pracuje s "ľudským materiálom" a to doslovne. Mal by teda vedieť vynikajúco komunikovať s ľuďmi, odhadnúť ich a pochopiť. Preto by mal byť empatický. Ale zároveň musí byť schopný pozerať sa na nich z nadhľadu - schopnosť vychádzať s ľuďmi nie je najdôležitejšou devízou človeka na takomto poste. Nemala by však úplne chýbať.
"Máme skúsenosti aj s takými, ktorým empatia chýba už na prvý pohľad a s takými ľuďmi sa prirodzene nespolupracuje dobre," vysvetľuje Turanová. "Ak si klient nevyberie na tento post správneho človeka, trpí celá firma, pretože rukami HR manažéra prechádzajú všetci zamestnanci a firma má vyhrané, len keď sú dobrí."
Dôležité sú tvrdé kompetencie
"Dobrý personálny šéf musí byť predovšetkým manažérom, rovnocenným partnerom vedeniu podniku v oblasti firemnej stratégie, a preto by mal mať veľmi dobré strategické a systémové myslenie," upozorňuje podnikový poradca zo spoločnosti Ibis partner, Ivan Burger. "Inak nebude schopný podporiť stratégiu firmy vhodnými opatreniami v oblasti ľudských zdrojov, ani zvoliť správne systémové nástroje na dosiahnutie tejto stratégie. Empatickí ľudia väčšinou totiž dokážu komunikovať so zamestnancami, ale bývajú slabší z technickej stránky. Preto nie sú dostatočne silnými partnermi pre šéfov ostatných oddelení. Výsledkom je, že na pôde vedenia firmy často ťahajú za kratší koniec."
Nájsť človeka, ktorý má na rovnako vysokej úrovni takzvané tvrdé kompetencie - strategické a systémové myslenie, aj emocionálnu inteligenciu, je podľa odborníkov ťažké. "Je to náročný model, takmer zabijácka kombinácia," myslí si Burger. "Zvyčajne je človek dobrý v tvrdých zručnostiach a nie je dostatočne empatický, alebo naopak - empatickí ľudia často nie sú dobrými stratégmi a aj v ich systémovom myslení to škrípe."
Aj Mariana Turanová zdôrazňuje fakt, že HR director musí byť partnerom pre ostatných líniových manažérov. "To je základná podmienka, ktorú si teraz spoločnosti kladú. Očakávajú, že HR director bude aktívnou súčasťou manažérskeho tímu, že bude prinášať nové nápady a vhodné riešenia a dokáže o ich zmysle presvedčiť aj ostatných členov top-manažmentu."
Hráme sa na imidž?
Systematickú prácu v oblasti ľudských zdrojov, zameranú na strategické ciele firmy k nám priniesli veľké zahraničné firmy. Vedeli, že treba investovať do vzdelávania ľudí, že sa musia sústrediť na hľadanie vhodného systému benefitov a motivácie zamestnancov. "U nás sú tieto veci stále najmä v rovine deklarácií," hovorí Ivan Burger. "Naše firmy skôr imitujú vieru vo vzdelávanie a ostatné nástroje personálnej práce. Myslím si, že na Slovensku stále prevláda presvedčenie, že my tu máme iné podmienky a zamestnanci majú disciplinovane plniť príkazy a všetko bude v poriadku."
Aj preto vraj nie je na Slovensku ani veľa pozícii pre manažérov ľudských zdrojov s veľkým M. "Spoločnosti tú pozíciu nazvú takto honosne, ale
v skutočnosti to nie je príležitosť pre HR directora
v pravom slova zmysle," hovorí Mariana Turanová. "Často hľadajú iba niekoho, kto bude robiť výbery
a nejakú personálnu agendu. Nemajú záujem o človeka, ktorý by chcel mať vplyv na fungovanie spoločnosti."
Kde sa liahnu dobrí HR manažéri?
"Byť dobrým manažérom ľudských zdrojov - to je skôr otázka pohľadu na podnik ako otázka vzdelania," tvrdí Ivan Burger. Medzi kvalitnými personalistami sa vyskytuje veľa ľudí s technickým vzdelaním, dosť právnikov, aj psychológovia - ideálnym vzdelaním by však podľa Burgera bolo štúdium manažmentu v kombinácii s andragogikou.
"Najlepším inkubátorom sú však určite zahraničné firmy," tvrdí Burger. "Na stáži v zahraničných pobočkách ľudia totiž majú možnosť naštudovať procesy zblízka, získať kultúru materskej firmy, nadhľad nad vecou aj prístupy, ktoré sú odvodené od stratégie materskej firmy."
Podľa Mariany Turanovej sa na dobrých personálnych manažérov vypracovali napríklad mnohí ľudia z oblasti obchodu alebo z vedenia výrobných prevá-dzok. "Keď sa stanú HR manažérmi takíto ľudia, môže to byť veľmi dobré riešenie, pretože poznajú praktické fungovanie firmy, ale zároveň boli aj koučami a preto vedia robiť s ľuďmi," myslí si Turanová.