Internet sa pri hľadaní správa prívetivo
V prípade hľadania kurzov pomocou internetu platia opäť tie isté výhody ako pri iných údajoch dostupných cez elektronické médium - umožní nám porovnať si ponuky jednotlivých kurzov zo Slovenska i zahraničia doslova v papučiach v pohodlí domova.
Pokiaľ poznáme stránku usporiadateľa kurzu alebo priamo jazykovej školy, máme po starostiach. Vtedy stačí do internetového prehliadača zadať príslušnú adresu. Internetový obsah však rieši i väčšinu prípadov, kedy podobné stránky len vyhľadávame. Na úvod máme potešujúcu správu pre všetkých, ktorí novým technológiám ešte celkom nepanujú. Na slovenskom a nielen slovenskom internete sú informácie o ponukách jazykových kurzov alebo jazykových škôl dostupné skoro ako na tanieri. Vyhľadávače, kam patria medzi inými www.zoznam.sk, www.atlas.sk, www.centrum.sk, www.best.sk či www.zlatestranky.sk/katalog/ nás vovedú do sveta vzdelávania priamo cez jednu z hlavných kategórií katalógu stránok. Aj názvy kategórie sú si podobné skoro ako vajce vajcu - hľadajme Školstvo alebo Školy, prípadne Vzdelávanie či ich kombinácie. Nemali by sme ich minúť.
Následne na to sa už kategória rozvetvuje na sekcie buď podľa druhu a zamerania škôl a kurzov, či ide o kurzy usporiadané v zahraničí alebo u nás a podobne. Postupným prechádzaním po kategóriách sa dá jednoducho dostať k zoznamu ponúk, ktoré sme pôvodne hľadali.
Ďalšiu možnosť predstavuje vyhľadávanie pomocou kľúčových slov. Vtedy zadáme do vyhľadávača kľúčové slová ako "jazykový kurz/y" alebo "jazykové školy" a vyhľadávače ponúknu výsledky. Pri rýchlejšom vyhľadávaní veľmi pomôže zadať názov organizácie ponúkajúcej kurzy. Ak ho vieme.
Špecializované stránky s kurzami
Vyššie spomenuté postupy by pri troške šťastia mali znamenať zásah do čierneho. Na internete však existujú viaceré stránky, ktoré sa priamo špecializujú na udržiavanie zoznamov kurzov alebo jazykových škôl.
Medzi nimi by sme zdôraznili napríklad portál www.education.sk. Po príchode na hlavnú stránku sa dá rýchlo orientovať - buď sa rozhodneme konferencie, možnosti vzdelávania alebo práve kurzy. Následne na to sa automaticky prenesieme na samostatnú stránku s možnosťou podrobného vyhľadávania v ponukách. Prebiehať môže buď cez bočné menu (výber z druhov zamerania kurzov) alebo zadávame požadované údaje priamo do formulárov - vráti sa nám výsledok.
Taktiež sa oplatí zavítať na stránku www.jazyky.sk, ktorá popri jazykových kurzoch formou katalógu umožňuje listovať v ponukách au-pair pobytov, doučovania, práce v zahraničí. Veľmi dobrým univerzálnejšie poňatým zdrojov informácií (a praktických rád) sa môže stať stránka www.saia.sk, na ktorej sídli Slovenská akademická informačná agentúra. Čo-to o organizovaných (jazykových) kurzoch alebo škole-niach sa dozvieme aj na stránke www.podujatie.sk. V hornej časti obrazovky je sekcia Vzdelávanie.
Pokiaľ skúšame šťastie v susednej Českej republike, dobre koncipovanými žriedlami ponúk kurzov sú napríklad portály www.vzdelani.cz, www.jazyky.com alebo www.jazykovky.cz.
Zaskočiť by nás nemala ani situácia, keď jazykové kurzy organizuje priamo niektorá z univerzít na Slovensku, Českej republike alebo zahraničí a my nevieme jej adresu. Zoznamy vysokých škôl nájdeme ako na dlani cez stránky www.
univerzita.net alebo povedzme www.skoly-info.sk. Na neposlednom mieste sa oplatí zavítať na domovskú stránku Ministerstva školstva SR, ktorá sídli na internetovej stránke www.minedu.sk. Popri bohatom obsahu získame prehľad (alebo si overíme údaje) o akreditovaných ustanovizniach či vzdelávacích aktivitách.
Celkovo môžeme ako výsledok exkurzie po slovenskom internete zhodnotiť, že jazykové kurzy ani školy sa pred prípadnými záujemcami neschovávajú. Skôr naopak. Výber toho pravého kurzu alebo vzdelávacej inštitúcie však už ponecháme na vás.
Autor: Martin Kováč