Každý sa snaží dosiahnuť svoje vlastné šťastie a často vôbec nedbáme na potreby ostatných a ani na to, či niekomu neškodíme. Členovia každej spoločnosti majú svoje sny, záujmy, ciele. Bez určitého usmernenia, bez snahy o súlad by vzťahy medzi ľuďmi postupne chladli a hrozil by rozpad spoločnosti. Musíme dodržiavať určité morálne zásady, ktoré spoločnosť vytvorila, pretože harmónia v spolunažívaní je nevyhnutná. Etika nás učí rozlišovať dobro a zlo, chápať, čo je spravodlivosť a česť. Morálne pravidlá sa vzťahujú na celú aktivitu každého človeka, na všetky jeho medziľudské vzťahy. Etika nám dáva "návod" ako konať, či rozhodovať sa správne, ale životné rozhodnutia ostávajú na nás samých. My sme tí, ktorí slobodne volia, no nesmieme zabúdať na možné dôsledky, riziká našej voľby, za ktoré zodpovedáme.
Tak ako spoločnosť uznáva určité morálne hodnoty, aj firmy a organizácie potrebujú súbor zásad, ktoré popisujú, aké správanie organizácia očakáva od zamestnancov v rôznych situáciách. Zároveň dáva najavo, že zámerom organizácie je vštepiť personálu etické dimenzie svojej politiky a činnosti. Ide o to, aby si zamestnanci uvedomovali svoju zodpovednosť, potrebu rozmýšľať o svojich skutkoch v morálnych pojmoch.
Už začiatkom 20. storočia sa zvyšoval záujem o firemnú etiku, keď podnikateľské snahy smerovali k vytvoreniu určitého etického kódexu. Uplatnenie morálnych princípov v podnikateľskom prostredí sa prejavuje akceptovaním sociálnej zodpovednosti v rámci snahy prispôsobiť sa okoliu. Spoločenská zodpovednosť znamená, že firma rozlišuje dobré a zlé a robí to dobre. Prvotným cieľom firmy je dosiahnuť zisk a to neraz potláča snahu o morálne zodpovedné konanie. Tieto dva rozpory treba zosúladiť. Uplatnenie etických zásad vo firme vedie k zlepšeniu vzťahov medzi zamestnancami navzájom, medzi nimi a zamestnávateľom, ale aj smerom von.
Dodržanie morálnych pravidiel sa ťažko kontroluje, ale to vôbec nie je dôvod, aby sme k nim pristupovali ľahostajne. Dôležitými kontrolnými mechanizmami ich dodržania je verejná mienka a predovšetkým naše svedomie.
Autor: Daniela Pillarováposlucháčka Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity