Televízne Góly majú päťdesiat

Je to relácia stará ako televízia na našom území. V porovnaní so Slovenskou dokonca staršia. Česká televízia jej včera venovala dvojhodinový program. Slovenská si ani nespomenula. Pritom Góly-body-sekundy dodnes tiež vysiela a jedným z troch, ktorí ...

Prvý televízny priamy prenos: bratislavské derby Slovan - ČH v novembri 1956 na Tehelnom poli komentovali (zľava) Rado Siváček a Štefan Mašlonka. FOTO - ARCHÍV RADA SIVÁČKA


Je to relácia stará ako televízia na našom území. V porovnaní so Slovenskou dokonca staršia. Česká televízia jej včera venovala dvojhodinový program. Slovenská si ani nespomenula. Pritom Góly-body-sekundy dodnes tiež vysiela a jedným z troch, ktorí stáli pri jej zrode, bol Slovák Rado Siváček. Nedávno oslávil sedemdesiatpäť rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď vznikli Góly-body-sekundy, mal dvadsaťpäť. V Prahe vtedy pôsobil ako slovenský spravodajca rozhlasu. "Sprvu som dopoludnia pracoval pre rozhlas a popoludní som krútil šotíky pre televíziu. Začiatkom roka 1956 však začali v televízii zostavovať športovú redakciu a ponúkli mi v nej miesto," spomína Siváček. "Aj potom som ešte dlho nosil preukaz rozhlasu s predtlačou Československá televízia."

SkryťVypnúť reklamu

Ouvertúrou športu na obrazovke bol 11. februára 1955 skúšobný priamy prenos z hokejového zápasu Praha Leksand. Pôvodne sa mali vysielať dve tretiny, ale vzhľadom na eufóriu húfov ľudí zhromaždených pred exotickými televízormi vo výkladoch dvoch obchodov na pražskom Václavskom námestí sa prenášala aj tretia.

Nadšenie pár desiatok majiteľov televízorov vyvolali najmä prenosy zo zimnej olympiády na prelome januára a februára 1956 v Cortine d'Ampezzo. "Tie boli vlastne vysielané načierno, preto boli občas prerušované oznamom, že sa skúša rádioreléová linka medzi Berlínom a Prahou," priznáva Siváček. "Pirátsky súhlas s nimi vybavil na večeri s akýmsi talianskym pracovníkom zodpovedným za prenosy z olympiády priamo v Cortine Miroslav Hladký. Vtedy bol ešte šéfom športu v denníku Mladá fronta, o pár dní mi však už šéfoval v televíznej redakcii."

SkryťVypnúť reklamu

Okrem Hladkého a Siváčka v nej od prvopočiatku bol ešte Vít Holubec, ktorý sa neskôr stal povestný úvodným pozdravom Športu zdar a futbalu zvlášť. Práve táto trojica dala za pár dní dokopy prvú športovú spravodajskú reláciu a dohodla sa aj na jej trojslovnom názve: Góly(Branky)-body-sekundy (vteřiny). Premiéru mala v nedeľu 11. marca 1956. Obsah tvorili nemé, bezruchové šoty, sprevádzané čítaným komentárom a hudbou.

"Môj prvý filmový príspevok bol z motocyklových pretekov a prvý rozhovor som nakrútil s Jiřím Javorským, vtedajšou tenisovou jednotkou," loví v pamäti myjavský rodák. "Nemali sme skúsenosti, všetko sme museli vymyslieť. Základ tvorila jedna hlavná reportáž, k nej pár kratších, k tomu čítané správy. Relácia si rýchlo získala obľubu, takže čoskoro sa začala vysielať okrem nedele aj v stredu. To, že prežije polstoročie, si však vtedy nikto z nás nenamýšľal."

SkryťVypnúť reklamu

Siváček na jeseň 1956 pomáhal rozbiehať aj bratislavské televízne štúdio. V novembri tohto roku odkomentoval spolu so Štefanom Mašlonkom historicky prvý priamy športový prenos zo Slovenska: ligové futbalové derby Slovan - Červená hviezda. "Vtedy chodilo na futbal neporovnateľne viac ľudí ako dnes, ale ak bolo vypredané, tak najmä preto, že zápas prenášala televízia," usmieva sa Siváček pri spomienke na začiatky televízneho športového dobrodružstva. Neskôr sa z komentátora stal renomovaný režisér. "Mal som šťastie, že som sa so záľubou trafil do povolania," tvrdí. (mo)

Televízne športové míľnikyFebruár 1955: prvý priamy televízny prenos zo športového podujatia na území Československa (hokej Praha - Leksand zo Štvanice).

SkryťVypnúť reklamu

Január a február 1956: prenosy zo zimnej olympiády v Cortine d' Ampezzo načierno, v rámci skúšobného vysielania.

Marec 1956: prvé Góly-body-sekundy, ktoré pretrvali dodnes.

November 1956: začalo vysielať štúdio Bratislava (sprvu len dvakrát týždenne, v stredu a sobotu, veď na Slovensku bolo vtedy 50 televízorov) a uskutočnil sa prvý televízny priamy prenos z futbalového zápasu (Slovan - Červená hviezda).

Január - február 1958: prvý seriál priamych prenosov do sveta, z ME v krasokorčuľovaní v Bratislave.

Február 1970: prvý televízny prenos vo farbe z Československa do sveta, z MS v klasickom lyžovaní vo Vysokých Tatrách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 639
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 397
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 727
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 236
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 397
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 923
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu