BRATISLAVA - Na kandidátkach politických strán sa tento rok neobjaví veľa ľudí zo šoubiznisu, ale o to viac novinárov či moderátorov. V prvej desiatke ANO je kandidátov s novinárskou minulosťou dokonca polovica - všetci z Markízy.
Svojich miest v médiách sa vzdali Róbert Kotian či Aneta Parišková, kandiduje aj veľa bývalých novinárov - Eva Bombová, Róbert Beňo, Juraj Alner, Sergej Chelemendik.
Novinári majú v porovnaní s inými ľuďmi, ktorí do politiky ešte len vstupujú, výhodu - vedia ako to v politike chodí, čo sa deje nielen navonok, ale aj vnútri. "Vedia, aké pravidlá, vzťahy v politike fungujú, aké prostriedky musí politik použiť, aby dosiahol cieľ," hovorí šéfka Slobodného fóra a bývalá redaktorka BBC Zuzana Martináková.
Mnohí novinári sa s ponukami na vstup do politiky stretávajú často. Problém podľa mediálneho analytika Miroslava Kollára je, ak sa snažia robiť oboje naraz a ovplyvňovať bez toho, aby sa jasne zadefinovali.
"Je normálne ak sa novinár rozhodne vstúpiť do politiky, ale cesta späť už jednoduchá nie je," hovorí predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov Zuzana Krútka. "Ak by sa po pôsobení v politike rozhodol novinár pre návrat do médií, tak by už určite nemal robiť politického komentátora alebo spravodajcu."
Dnešní politici, ktorí boli v minulosti novinármi, si myslia, že vrátiť sa dá. "Politik sa môže vrátiť do novinárskeho prostredia obohatený o nové skúsenosti," hovorí Martináková. "Keď človek nemení názory podľa chlebodarcu, tak nemá problém. Ak by som sa vrátil, mohol by som robiť novinára s čistým svedomím," hovorí aj Gyula Bárdos z SMK.