BRATISLAVA – Politici vládneho zoskupenia už dlho opakujú, že treba využiť čas na hľadanie dohôd o reforme verejnej správy a o novele ústavy. Naposledy sa však koaličná rada stretla 12. decembra pred prijatím štátneho rozpočtu. Odvtedy sa venovala len otázke vymenovania nového ministra obrany a európskej charte regionálnych jazykov, ktorú zrejme dnes schváli aj vláda. Prvé stretnutie v tomto roku bude až na budúci týždeň.
Predstavitelia vládnych strán si nemyslia, že hazardovali s časom a nedostatočne sa venovali politickým rokovaniam o ústave a reforme verejnej správy.
Podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy povedal, že najskôr musia mať jasno politické strany a až potom môžu ísť veci na koaličnú radu. „V SDĽ sme o tom v týchto dňoch diskutovali. Máme jasné pozície.“ Líder SMK Béla Bugár tvrdí, že platformou nie je len koaličná rada, ale aj stretnutia odborníkov koalície. Priznal však, že žiadne expertné stretnutie sa v novom roku ešte nekonalo. Koalícia má ambíciu dosiahnuť dohodu do konca mesiaca.
Novela ústavy i zákony súvisiace so spustením zmien vo verejnej správe sú úlohy, ktoré sú podľa premiéra Dzurindu obsiahnuté v najvýznamnejšej priorite vlády na tento rok. Kabinet totiž chce, aby Slovensko dostalo pozvánku do Severoatlantickej aliancie a bolo medzi prvými krajinami, s ktorými sa začnú rokovania o vstupe do Európskej únie.
„Budem sa prihovárať za to, aby na pôde parlamentu prebiehali rokovania koaličných poslaneckých klubov aj s opozíciou. Veď novela ústavy je vážna vec. Budem rokovať so skupinami, so stranami, s klubmi aj s jednotlivcami,“ povedal včera Dzurinda. Dodal, že to, čo sa dosiahlo na Slovensku doteraz, je dobrým dôvodom na „mierny, nefanfarónsky, reálny, seriózny optimizmus a na novú mobilizáciu síl“.
Horúci január
Európska komisia už povedala, že odkladanie reforiem bude prekážkou pre slovenské ambície na skorý vstup do Európskej únie. Jeden z vládnych politikov povedal, že aj keď je zima, tento január bude pre koalíciu horúci.
Na prijatie novely ústavy je potrebných 90 hlasov, stále však chýbajú hlasy poslancov SMK. Podľa lídra strany Bélu Bugára koalícia by mala súhlasiť aj s prevodom pôdy neznámych vlastníkov pod správu obcí a zabezpečením výučby pedagógov pre školy s menšinovým jazykom. Tretia podmienka SMK sa s najväčšou pravdepodobnosťou naplní dnes, keď vláda schváli Európsku chartu menšinových jazykov.
Podpredseda SDĽ. Ľ. Andrassy situáciu komentoval tak, že nie je možné ustupovať niekedy až extrémnym požiadavkám SMK. „V programovom vyhlásení vlády sa o žiadnej fakulte nehovorí. Hovorí sa o podpore výchovy pedagógov v menšinových jazykoch. To sa podarilo najmä na nitrianskej univerzite. V otázke prevodu pôdy neznámych vlastníkov sme riešenie predstavili, SMK však trvá na svojej požiadavke,“ uviedol Andrassy. Na adresu premiéra povedal, že „hádže“ tieto problémy na plecia SMK a SDĽ, hoci ide o záležitosť celej koalície.
IGOR STUPŇAN