Napriek tomu, že bol Miloševič súdený za vojnové zločiny, doma sa s ním rozlúčili ako s hrdinom. Pred auto s jeho telom hádzali červené ruže. FOTO SME - PAVOL MAJER
"Slobo Srbije, Slobo Srbije." Asi desaťtisícový dav, ktorý lemoval cestu na hlavné námestie v Požarevaci, sa prebudil a začal tlieskať. Po dvoch hodinách čakania sa objavilo pohrebné auto s rakvou Slobodana Miloševiča. Bývalý juhoslovanský a srbský prezident zomrel pred týždňom v sobotu vo svojej cele v Haagu. Medzinárodný tribunál ho súdil za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a genocídu. V rodnom mestečku, vzdialenom len hodinu cesty autom z Belehradu, sa s ním v sobotu rozlúčili ako s hrdinom. Pred prichádzajúce auto s jeho telom hádzali na cestu červené ruže. Symbol Socialistickej strany Srbska, ktorú Miloševič dlhé roky viedol.
Vrahovia z Haagu
"Slobodan zomrel mučeníckou smrťou v Scheveningene. Zavraždili ho," rečnil na improvizovanej tribúne penzionovaný generál Dragoljub Ojadanič, ktorý je tiež obvinený haagskym tribunálom. V dave ľudí nebol jediný, o koho sa pre zločiny z čias balkánskych vojen zaujímala hlavná žalobkyňa tribunálu Carla del Ponteová.
V Požarevaci je vari najnenávidenejšou osobou. "A odkážte tej krave z Haagu, že Slobo bude navždy naším hrdinom," rozprávala na požarevacké pomery ešte pomerne slušne dôchodkyňa Milica.
Napriek tomu, že expertízy v Holandsku nepreukázali, že by bol Miloševič otrávený, v Požarevaci nemali pre sudcov tribunáli iné slovo ako "vrahovia". Mladých ľudí prišlo na poslednú rozlúčku so smutne slávnym rodákom pomenej a väčšina skôr zo zvedavosti ako zo sentimentu.
Pútnické miesto
V ospalom Požeravaci sa toho veľa nedeje. "Od soboty však má mesto novú atrakciu. Pútnické miesto k hrobu nášho najslávnejšieho rodáka," usmieva sa Milan s odznakom Miloševiča s čiernou stuhou.
Mesto zatiaľ nie je veľmi pripravené na masovú turistiku. S príchodom zahraničných novinárov sa vypredali všetky mapy v meste. Cestu k Miloševičovej luxusnej vile na ulici Nemanjina 41 však v meste pozná každý.
Miloševiča tam pochovali za zavretou bránou len pred zrakmi okolo stovky smútiacich. Rakvu zabalenú v srbskej vlajke uložili v záhrade pod lipou, kde sa prvýkrát bozkával so svojou budúcou manželkou Mirjanou Markovičovou.
Mirjana ani Marko neprišli
Podobne ako jeho syn Marko a dcéra Mira však na pohreb neprišli. Ukázalo sa, že pas je pre Miloševičovu vdovu dôležitejší. V Srbsku je totiž stíhaná za korupciu a zneužívanie verejných právomocí a pri príchode do krajiny by jej cestovné doklady zobrali. Zostala v Moskve, podobne ako jej syn Marko.
Obidvaja majú v Rusku status utečenca. Pred desaťtisícovým davom od nich aspoň prečítali rozlúčkový list. Do Požarevaca neprišla ani so zvyškom rodiny rozhádaná dcéra Marija. Chcela, aby bol pochovaný v Čiernej Hore, odkiaľ pochádzajú jeho predkovia.
Rusko
"Rusko, Rusko," kričali ľudia pred vystavenou rakvou rovnako v Požarevaci aj v Belehrade pred parlamentom, keď sa na tribúne objavil líder ruských komunistov Gennadij Zjuganov. Spolu s ďalšími poslancami ruskej Dumy bol okrem bývalého amerického ministra spravodlivosti Ramseya Clarka jediným zahraničným politikom, ktorý prišiel do Srbska. Pohrebu sa vyhli aj srbskí predstavitelia.
Mladič a Karadžič v Belehrade
V záhrade Miloševičovej usadlosti boli najmä predstavitelia Socialistickej a Radikálnej strany. Tí si ešte predtým, ako Miloševičovo telo previezli do jeho rodiska, urobili z jeho rozlúčky politický míting.
"Mladiča nedáme," skandoval asi stotisícový dav pred belehradským parlamentom, kde v sobotu doobeda vystavili na niekoľko hodín rakvu s Miloševičom. Podľa socialistov prišlo pol milióna ľudí. Na prvý pohľad však bolo jasné, že išlo o značne nadsadené číslo.
Bývalý generál bosnianskych Srbov Ratko Mladič a bývalý prezident bosnianskych Srbov Radovan Karadžič sa stále ukrývajú. Ak vláda v Belehrade do konca mesiaca nezabezpečí ich vydanie do Haagu, môže prvý aprílový týždeň čeliť pozastaveniu rozhovorov s Európskou úniou, ktorá už stráca trpezlivosť s vládou Vojislava Koštunicu. Nekompromisný postoj sa nezmenil ani po smrti Miloševiča.
Rakvu so Slobodanom Miloševičom očakávalo v jeho rodnom meste Požarevaci asi desaťtisíc ľudí. Posledná rozlúčka s nenávideným aj milovaným exprezidentom sa premenila na politickú manifestáciu nacionalistických strán. FOTO SME - PAVOL MAJER
Autor: MIREK TÓDA, Belehrad - Požarevac