V studniach voda je, ale nevedno, či prekračuje povolené limity dusičnanov, železa a mangánu. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
RIMAVSKÁ SOBOTA - Na juhu stredného Slovenska je nedostatok pitnej vody. Verejný vodovod nemá asi päťdesiat obcí, najhoršia situácia je v okresoch Rimavská Sobota, Veľký Krtíš a Lučenec. Väčšina obcí by sa mala diaľkovodmi postupne napojiť na vodné zdroje pri Klenovci a Hriňovej.
Starostovia sa vo väčšine obcí snažia obyvateľov odnaučiť piť vodu z vlastných studní, ktorá často prekračuje povolené limity dusičnanov, železa či mangánu. "Museli sme ľudí presvedčiť, že voda zo studní sa dá využívať iba ako úžitková. V obci máme aj vyhovujúci vodný zdroj, ktorý sme dali prekryť, a ľudia si dnes chodia vodu čerpať tam," hovorí starosta Sútora Tibor Balog.
Dusičnany sa do spodných vôd dostali hnojením či únikmi odpadových vôd zo septikov a žúmp. V tráviacom trakte sa dusičnany menia na nitrosamíny, ktoré môžu mať karcinogénne účinky. Na Slovensku platí norma EÚ, podľa ktorej nesmie obsah dusičnanov v litri pitnej vody prekročiť 50 mg. Voda v studniach na juhu Slovenska túto normu často prekračuje.
"Pitnú vodu už majú všetky mestá a väčšie obce," hovorí Jozef Štober z Obvodného úradu životného prostredia v Rimavskej Sobote. "V blízkej budúcnosti sa má dobudovať vetva smerom do Chanavy, ktorá vyrieši nedostatok vody vo viacerých obciach." Časť obcí by sa mala pripojiť na zdroj na budúci rok, najneskôr však do roku 2010. Postupne by sa mali na túto vetvu pripojiť aj južnejšie obce, napríklad Chrámec či Martinová. Doriešené zatiaľ nie je pripojenie obcí okolo Valíc či Gemerských Michaloviec.
Pomôcť by mohol aj projekt budovania infraštruktúry v rómskych osadách, kde sa bude prioritne riešiť kanalizácia a pitná voda.
Obce bez pitnej vody riešia problémy s vodou aj z vlastných zdrojov a mnohé chcú požiadať o financovanie prípojok z podporných fondov.
V obchodoch je najväčší záujem o minerálky
V Radnovciach môžu obyvatelia čerpať vodu z obecnej studne, ale v Martinovej sú odkázaní hlavne na minerálky. Za rok nakúpia stovky plastových fliaš. "Už sme si zvykli, ale nie je to príjemné. Ide to do peňazí, mesačne nás to vyjde aj na tisícku," hovorí pani Mária.
Dobrú pitnú vodu nemajú ani Bulhary pri Fiľakove, hoci vodovod z málinského vodného zdroja ide od nich necelé dva kilometre. K zdroju by sme mohli byť pripojení okolo roku 2013. Zatiaľ sú odkázaní na dve obecné studne, odkiaľ si ľudia nosia vodu vo vedrách. (eta)