je oveľa menší ako v prípade ofenzívy vo Fallúdži a Nadžafe v roku 2004.
Napriek tomu je podľa vojenských analytikov posunom. Preto, že sa na nej zúčastňujú irackí vojaci a velitelia.
Podľa reportérov, ktorí sa v okolí Samary pohybovali s americkými jednotkami, sa včera nekonalo žiadne bombardovanie, ani veľké strieľanie. Zatiaľ nehlásili ani obete na životoch. Vojaci objavili niekoľko skladov zbraní, materiál na výrobu bômb a odpaľovacích zariadení. Pentagon tvrdí, že zatkli niekoľko desiatok militantov, ale podľa šéfa provincie Salahadin, medzi nimi boli len dve významnejšie mená.
Agentúra AP včera napísala, že cieľom operácie bolo okrem iného dostať zástupcu veliteľa Saddámových Revolučných gárd Izzata Ibrahima. O tomto červenovlasom mužovi kolujú legendy: podľa jednej zomrel na leukémiu, podľa inej ho zajali Američania a podľa ďalšej riadi odboj proti irackej vláde v sunnitskom trojuholníku.
To, čo Američania nazvali najväčšou leteckou operáciou, nie je najväčšie bombardovanie, ako ešte vo štvrtok predpokladali médiá, ale najväčší letecký prevoz pozemných jednotiek. Tie, istené zo vzduchu vrtuľníkmi, teraz postupujú zväčša vidieckou krajinou v okolí Samary a prehliadajú izolované farmy. (mik)