Na Európskom biznis summite hovoril aj šéf oceliarní Mittal Steel, Lakshmi Mittal. Jeho firma sa v súčasnosti snaží získať luxemburské oceliarne Arcelor. Mittal neočakával, že luxemburská vláda sa bude usilovať zablokovať jeho ponuku na kúpu Arceloru. FOTO - REUTERS
BRUSEL - Harmonizácia snáh o modernizáciu európskej ekonomiky medzi vládami štátov únie, Európskou komisiou a ekonomickou sférou bola hlavným cieľom štvrtého Európskeho biznis summitu, ktorý bol koncom týždňa v Bruseli. Slovensko na podujatí zastupoval podpredseda vlády Pál Csáky.
Od teórie k činom
Jednotlivé krajiny prezentovali svoje názory v blokoch s názvom "Čo robia vlády s cieľom splniť Lisabonskú stratégiu". Csáky podľa svojich slov prezentoval Slovensko ako dynamickú krajinu, ktorá urobila viacero zásadných reforiem a krokov, vrátane vytvorenia priateľskej klímy pre investorov.
"Lisabonská stratégia pre slovenskú vládu nie sú len fakty, čísla a dokumenty, ale realita a výzva pre celú spoločnosť," zdôraznil slovenský vicepremiér.
Predstavitelia podnikateľskej sféry vyzvali v prvý deň summitu úniu, aby v oblasti napĺňania cieľov Lisabonskej stratégie prešla od teórie ku konkrétnym činom. Objavila sa aj kritika na adresu viacerých členských krajín, týkajúca sa odkladu realizácie dôležitých reforiem.
"Slovensko tu bolo prezentované ako protipól, ako krajina, ktorá nečaká na nejaké veľké deklarácie, ale koná. A musíme vidieť aj to, že tí, ktorí to neurobili, tých to čaká a bude bolieť ešte viac, ako bolelo našich občanov v uplynulých rokoch," uviedol Csáky.
V únii budú štyri regióny
Počas Európskeho biznis summitu predložila nemecká spoločnosť TNS Infratest štúdiu, ktorá obsahuje scenár budúceho vývoja únie a situáciu v roku 2020. Okrem iného predpokladá, že únia bude mať v tom roku 35 členov a definuje štyri socio-ekonomické regióny.
Takzvané európske ekonomické centrum zahŕňa krajiny Beneluxu, Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, stredné a východné Francúzsko, Anglicko, sever Talianska, Katalánsko a západnú a strednú časť Českej republiky po Prahu. Južná Európa a niektoré regióny severnej Európy sa podľa štúdie stanú dovolenkárskou oblasťou. Slovensko je zaradené do regiónu východná Európa, v ktorom bude úroveň miezd podľa scenára zaostávať za ekonomickým centrom.
Csáky v tejto súvislosti povedal, že je výzvou pre Slovensko, aby sa aj ono dostalo do ekonomického regiónu. Pripomenul pritom, že pred niekoľkými rokmi sa tiež nepredpokladali také ekonomické výsledky, aké sú na Slovensku v súčasnosti.
S predpokladaným scenárom ďalšieho rozširovania únie predloženým spoločnosťou TNS Infratest sa Csáky nestotožňuje. "Nie som presvedčený o tom, že Európu môžeme rozširovať donekonečna. Nemyslím si, že by to bolo dobré, Európa sa môže stať potom nefunkčnou. Už teraz je v krízovej situácii, je tu určitá dezorientácia, aj v oblasti Lisabonu cítim, že sú tu veľké reči aj zo strany komisie. Buď tu bude akcia a bude efektívna koordinácia tohto procesu, alebo Európa bude takto tápať ďalej," povedal Csáky. (tasr)