FOTO |
Jablone s metlovitými výhonkami sú pravdepodobne postihnuté proliferáciou, ktorú vyvolávajú fytoplazmy. Sú to mikroorganizmy tvoriace prechod medzi vírusmi a baktériami a v staršej odbornej literatúre sa uvádzajú ako mykoplazmy. Okrem metlovitosti má proliferácia aj ďalšie charakteristické príznaky, predovšetkým zväčšené prílistky, ale najvýznamnejším príznakom aj následkom ochorenia je drobnoplodosť, ktorá sa odzrkadľuje vo výraznom poklese úrod a aj v nízkej kvalite plodov. Jednotlivé odrody jabloní sú na proliferáciu rôzne citlivé. Medzi najnáchylnejšie odrody patria Coxova reneta, Jonathan, Golden Delicious; stredne citlivé sú Idared, Starking, Starkrimson; pomerne odolný je napr. Spartan. Proliferácia sa prenáša predovšetkým napadnutým množiteľským materiálom. Preto sa zo stromov, u ktorých je podozrenie na ochorenie nesmú odoberať vrúble alebo očká. Keďže priamy boj proti proliferácii neprichádza do úvahy, jedinou možnou ochranou je vysádzanie zdravých výpestkov. Stromy, ktoré plodia drobné a nekvalitné ovocie, by ste mali zlikvidovať.
Na muškátoch som našla biele plesňovité povlaky, pripomínajúce chumáčiky vaty. Poraďte mi, ako sa ich mám zbaviť. M. V., Zohor
Vaše muškáty nie sú napadnuté plesňami, ale červcom citrónovníkovým (Pseudococcus citri), ktorý škodí cicaním rastlinných štiav a vylučovaním lepkavej medovice. Okrem muškátov napáda aj rôzne izbové a balkónové kvetiny. Na prvý postrek odporúčam použiť Diazol 50 EW; na druhý postrek - o 10 až 14 dní neskôr, odporúčam použiť Applaud 25 WP, ktorý patrí do skupiny inhibítorov tvorby chitínu a pôsobí predovšetkým na vajíčka a mladé larvy škodcov. Do postrekovej kvapaliny sa odporúča pridať aj zmáčadlo (napr. Silwet).
FOTO - AUTOR
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK