FOTO |
ným životom. Prelom 18. a 19. storočia vo Francúzsku bol však časom nepokojov, revolúcií a vzbúr.
Nielen tých veľkých, ktoré vstúpili do dejín a dejepisov, ale aj súkromných. Pri takejto individuálnej vzbure proti rodinnej tyranii sa stal z Henriho Stendhal. Meno, ktoré predtým patrilo iba obyčajnému nemeckému mestečku, sa mu stalo zároveň priezviskom i krstným menom.
Od roku 1799 bol študentom na parížskej technike, viac ho však bavil bohémsky život, ktorý kombinoval s vojenskou kariérou. Vtedy sa to ešte v armáde dalo pokojne skĺbiť. Ľúbostné avantúry ho napájali emocionálnymi zážitkami, literatúra ho zasa uspokojovala intelektuálne.
S napoleonovskou armádou spoznal Rusko, po páde svojho najvyššieho veliteľa strávil sedem rokov v Taliansku. Boli to šťastné a plodné roky. Stendhal sa ponoril do renesančného maliarstva, počúval hudbu, nadchýnal sa architektúrou, dýchal vzduch rodiaceho sa voľnomyšlienkárstva.
Mal za sebou prvé knihy, denníky, cestopisy, horúčkovito písal recenzie, ale ešte stále to nebol slávny Stendhal, ako ho poznáme dnes.
Postupne zisťoval, že jeho žánrom je román, v ktorom nachádzal spojenie individuálnej revolty s okolitou skutočnosťou. Ale to sa už 18. storočie prehuplo do devätnásteho, a Stendhal sa stáva románopiscom.
Roku 1830 vychádza Le Rouge et le Noir, Červený a čierny, v ktorom vytvára nezabudnuteľnú postavu Juliena Sorela. Vložil doň toľko autobiografických čŕt, že by sme mohli medzi Stendhala a Sorela položiť znamienko rovnosti. Románový Julien sa však búri proti konvenciám iba spočiatku, kým nezbadá, kto v spoločnosti rozdáva karty a aká je to hra. Vtedy sa rozhodne prijať jej pravidlá, hoci len navonok. Tragédiou je vnútorný svár človeka-individualistu, ktorý chce i nechce splynúť s davom, zaradiť sa do spoločnosti a pracovať na vlastnej prosperite.
V románe Lucien Leuwen vystriedal Juliena ďalší mladík, bankárov syn, ale konflikt zostal takmer totožný. Tretím veľkým románom je próza, ktorá sa prekladá ako Kartúza parmská. Tento román vysoko ocenil napríklad Balzac, ale širšia verejnosť si ho takmer nevšimla. A tak sa Stendhal stal, rovnako ako jeho slávnejší kolega, oceňovaný a čítaný až po smrti.
Stendhal je autorom takmer stovky kníh, v ktorých sa prejavil ako zručný štylista i hĺbavý prozaik. Vo svojich románoch kládol dôraz na psychologizmus postáv, na drobnokresbu charakterov a vierohodnosť prostredí. Zaujímavá zápletka bola podmienkou, ale nikdy neskĺzla do akejsi dobovej akčnosti. A tak sa Stendhalovi podarilo stať sa čítankovým klasikom, ale aj dodnes čítaným autorom.
FOTO - ARMANCE.COM
Čo je Svetová knižnica SME?
Svetová knižnica SME - Najlepší autori 19. storočia prináša kolekciu dvadsiatich slávnych diel, ktoré predstavujú zbierku hodnotných a čitateľsky príťažlivých kníh. Tituly Svetovej knižnice SME vychádzajú každý týždeň, vždy v pondelok vychádza nová kniha viazaná v kvalitnej tvrdej väzbe a počas jedného týždňa je v predaji v sieti novinových stánkov za cenu 185 Sk. Predplatitelia môžu knihy získať ešte výhodnejšie, a to so zľavou až 30 percent.
Ako získať knihy
Knihy Svetovej knižnice SME možno získať dvoma spôsobmi.
Nákup v novinovom stánku: Každý pondelok vychádza nová kniha a počas jedného týždňa je v predaji v sieti novinových stánkov, kde si ju môžete kúpiť za cenu 185 Sk.
Objednávka predplatného kníh edície: V prípade, že sa rozhodnete predplatiť si knihy edície, vám budú zasielané pravidelne každý mesiac poštou v balíkoch po 5 kníh, cena objednanej knihy je totožná s cenou, za ktorú sa predáva v novinových stánkoch, teda 185 Sk.
Objednávkové možnosti pre členov Petit klubu
Objednávka celej edície s platbou vopred: Cena knihy len 135 Sk, pričom predplatiteľ neplatí poštovné ani balné.
Objednávka celej edície s platbou na dobierku: Cena knihy
155 Sk, pričom predplatiteľ neplatí poštovné ani balné.
Objednávka vybraných kníh edície: Cena knihy 135 Sk pri platbe vopred a 155 Sk pri platbe na dobierku. V prípade objednania viac ako 10 kníh predplatiteľ neplatí poštovné ani balné, v opačnom prípade uhrádza poštovné a balné vo výške 89 Sk za jeden balík kníh.
Predplatiť edíciu si môžete na telefónnom čísle 02/59 233 393 v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 17.00 h.
Predplatitelia denníka SME a denníka Korzár majú nárok na prvú knihu zadarmo, ale tentoraz neposielame knihu automaticky všetkým predplatiteľom. Ak má predplatiteľ o knihu záujem, je potrebné, aby nás kontaktoval a požiadal o jej zaslanie telefonicky na čísle 02/59 233 393, alebo nám odoslal špeciálny darčekový kupón, ktorý od nás dostal v sobotu 12. novembra vo svojich predplatených novinách.
Ako sa stať členom Petit klubu
V prípade, že ešte nie ste členom Petit klubu a chceli by ste sa ním stať, stačí, keď zavoláte na telefónne číslo 02/59 233 393 a spolu s knihami si objednáte aj niektoré z novín vydavateľstva Petit Press. (Petit Press vydáva približne 30 rôznych novín a časopisov. Medzi najznámejšie patria: denník SME, denník Korzár, denník Új Szó, týždenník Vasárnap, týždenník TV oko, Roľnícke noviny a sieť regionálnych týždenníkov MY.) Viac informácií môžete tiež získať na telefónnom čísle 02/59 233 393 v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 17.00 h a na www.knihy.sme.sk.