BRATISLAVA - Českí homosexuáli už môžu uzavrieť registrované partnerstvo. Parlament v stredu prelomil veto prezidenta a opätovne prijal zákon, ktorý Klaus odmietol podpísať. "Je to chvályhodné rozhodnutie," povedala Tereza Kodíčková z českej Gay a lesbickej ligy.
Rozhodnutia českých poslancov potešilo aj homosexuálov na Slovensku. "Blahoželáme aktivistom, politikom a predovšetkým českej spoločnosti, že dokáže prijať inakosť spoluobčanov," povedala Hana Fábry z organizácie Muzeon, ktorá zbiera podpisy pod petíciu za prijatie zákona u nás. Pod petíciu sa podpísali aj ľudia ako spisovateľka Oľga Feldeková, etnografka Soňa Kovačevičová, moderátorka Adela Banášová, herečka Magda Paveleková.
"Je to nanajvýš správne a rozumné," povedala o prijatí českého zákona Feldeková. Slovensko by podľa nej nemalo ostať v hanbe. "Iná orientácia nie je hriech."
Paveleková povedala, že každý by mal mať právo zariadiť si život, ako chce a táto komunita to urobiť nemôže. S homosexuálmi sa stretáva aj v hereckej komunite, no k svojej orientácii sa boja priznať, mnohí aj preto, lebo sú veriaci.
Slovenská spoločnosť v otázke tolerancie sexuálnych menšín skutočne zaostáva za českou. Obavy vyjadriť sa k schváleniu českého zákona mali včera aj niektorí slovenskí aktivisti, ktorí v minulosti o svojej orientácii otvorene hovorili. "Už sa nevyjadrujem, predtým som mala zamestnanie, kde to neprekážalo, dnes mám prácu, v ktorej by to mohol byť problém, radšej to neriskujem," povedala jedna z bývalých aktivistiek.
Sociologička Elena Kriglerová hovorí, že obavy z priznania sa k homosexuálnej orientácii súvisia s tým, že téma bola dlhé roky tabu a slovenská spoločnosť je veľmi konzervatívna, odmieta všetko odlišné, nielen sexuálnu orientáciu.
V Česku sa zákon podarilo schváliť na šiestykrát. Po jeho schválení premiér Paroubek povedal, že konečne oslobodí jednu menšinu ľudí. Prezident Klaus považuje za "porážku nás všetkých, ktorí veríme, že rodina je jedinečná".
Slovenskí poslanci sa takýmto zákonom zaoberali len raz. V roku 2002 ho predložil poslanec SDĽ Milan Ištván. Dnes Ištván nie je členom nijakej strany. Nedávno sa pre SME vyjadril, že rozhodnutie českého parlamentu je prejavom rešpektovania ľudskej dôstojnosti a pomôže homosexuálnej komunite v každodennom živote. Ľutuje, že dnešný slovenský parlament je príliš konzervatívny a medzi politikmi sa nenašiel nikto, kto by zákon presadzoval. (haj)
Čo prijali v Česku
Martin Strachoň z českej Gay a lesbickej ligy neočakáva, že nový zákon využije v Česku veľa ľudí, pretože párom rovnakého pohlavia priznáva len niektoré práva, ktoré dnes majú heterosexuálne páry.
Český zákon neumožňuje párom napríklad spoločné zdanenie, teda znížiť si dane, ak je jeden z partnerov bez práce. V prípade, že je partner cudzinec, nemá šancu získať rýchlejšie trvalý pobyt či občianstvo, ako je to v prípade manželstva. Zákon však umožňuje partnerom dediť hneď v prvej línii, ako aj odmietnuť výpoveď na súde, ktorá by mohla partnerovi uškodiť, alebo zastupovať ho v konaniach na úradoch. (haj)
Našim homosexuálom český zákon nepomôže
Miro a jeho partner spolu žijú dva roky. Svoje partnerstvo by si radi zaregistrovali, ale na Slovensku to nie je možné. Skúšajú to v zahraničí. Minulý rok vyrazili do Holandska. Zistili však, že podmienkou je, aby bol aspoň jeden z partnerov Holanďan, prstienky si teda za prítomnosti svedkov vymenili len v tamojšom parku. Teraz počuli, že registrované partnerstvo cudzincov umožňuje Španielsko. "Zdá sa, že tam majú najliberálnejší zákon, no informácie sú rozporuplné, overovali sme to v tamojšej organizácii gayov, tí však hovoria, že to nie je možné."
Podľa Mira je smutné, že Slovensko registrované partnerstvá neumožňuje. "Štát chce mať zo mňa slušného občana, vyžaduje, aby som platil dane a dodržiaval zákony, ale odmieta uznať moje práva."
Slovenským gayom a lesbičkám nepomôže ani v Česku prijatý zákon - aj tam môže pár uzavrieť partnerstvo len v prípade, ak je jeden z neho občanom Českej republiky. (haj)