Veliteľ vrtuľníka Blackhawk robí inštruktáž pre amerických a irackých vojakov nasadených v operácii Swarmer. FOTO - SITA/AP |
BAGDAD - Americká a iracká armáda začala včera pri meste Samara najväčší letecký útok od invázie do Iraku v roku 2003.
Nálet bol súčasťou operácie Swarmer (Rojnica). Má trvať niekoľko dní.
50 lietadiel, 200 vojenských vozidiel a 1500 mužov dostalo pokyn zlikvidovať hniezda militantov v provincii Salahadin.
Počas prvého dňa operácie, ktorá kombinuje letecké útoky s pozemnými akciami armády vo vybraných objektoch, zaistili vojaci zbrane, zatkli niekoľko podozrivých, objavili továrne na výrobu zbraní, muničné sklady aj uniformy irackej armády. Tvrdí to vyhlásenie americkej armády, podľa ktorej bude pokračovať prehliadanie podozrivých objektov.
Včera sa špekulovalo aj o tom, že vojaci idú po niekom veľkom. Samara leží v provincii označovanej za súčasť sunnitského trojuholníka a predpokladá sa, že by mohla byť útočiskom ľudí z irackého teroristického zoznamu. Niektoré zdroje tvrdia, že v provincii je sídlo irackej odnože al-Káidy.
Pravdepodobnejšia je verzia, že Američania sa rozhodli demonštrovať silu. Chceli militantom ukázať, že ich pokusy o rozpútanie občianskej vojny v Iraku narazia na odpor. Túto verziu posilňuje aj to, že súčasná operácia musela byť plánovaná dopredu a nejde o nejakú rýchlu akciu po spravodajskej informácii.
Operácia Rojnica má niekoľko symbolických momentov. Útoky sa začali neďaleko Samary. V tomto meste minulý mesiac teroristi, s najväčšou pravdepodobnosťou členovia al-Káidy, vyhodili do vzduchu svätyňu považovanú za jedno z najposvätnejších miest šiitskej vetvy islamu. To rozpútalo vlnu vraždenia medzi šiitmi a sunnitmi, ktoré si vyžiadalo niekoľko stoviek životov, a analytici začali upozorňovať, že Irak nebol nikdy bližšie k občianskej vojne. Operácia má byť znakom, že to tak nebude.
Spolu s americkými vojakmi do Samary vtrhli aj iracké bezpečnostné sily. Podľa televízie CNN je dokonca Iračanov viac ako Američanov. Má to demonštrovať, že toľko spochybňovaná iracká armáda je schopná brániť záujmy krajiny.
Operácia je dôležitá aj pre amerického prezidenta Georgea Busha. Vo chvíli, keď sú pochybnosti o význame vojny v Iraku a Bushovej schopnosti presadiť svoj plán demokratizácie Blízkeho východu na vrchole, potrebuje ukázať, že nie je v slepej uličke.