Občania sú rozhorčení a vinu pripisujú mestu, ktoré má účasť v teplárenskej spoločnosti. Po zmene cien tepla platia Ružomberčania ročne o desaťtisíc korún viac ako predtým. Zvýšenie sa podľa nezávislého poslanca mestského zastupiteľstva Júliusa Stančoka dotkne asi dvoch tretín ružomberských rodín.
Cena tepla sa nedávno vyšplhala na takmer 800 korún za gigajoul, čo je 200-korunový ročný rast. Ak priemerná rodina spotrebuje ročne 50 až 60 gigajoulov, zaplatí za teplo 40- až 50-tisíc korún. Pred zvýšením cien tepla platili ročne o 10-tisíc korún menej.
"Ružomberská energetická spoločnosť s nemeckou účasťou zvýšila ceny tepla o takmer 200 korún za gigajoul, cena sa teda vyšplhala na takmer 800 korún. Myslím si, že takáto vysoká cena je už iba v Handlovej. Priemerní Ružomberčania to nie sú schopní zaplatiť," hovorí Stančok.
Stančok tvrdí, že existovali aj objektívne príčiny zvýšenia tepla v Ružomberku. Jednou z nich sú dlhy výrobcovi tepla okolo 100 miliónov korún, či náklady na rozvoj tepelného hospodárstva.
Podľa poslanca Stančoka nemá situácia veľa riešení, aj keď vedenie mesta a teplárenská spoločnosť rokujú. "Vidím to čierno. Teplárne nemôžu dať cenu nižšie, lebo by išli do mínusu. Vyzerá to tak, že občania mesta sa poskladajú na dlhy, ktoré vyrobili iní," dodal nezávislý poslanec.
Pokúsili sme sa získať aj stanovisko predstavenstva Ružomberskej energetickej spoločnosti. Zástupca mesta v predstavenstve Ľubomír Mosný nás odkázal na predsedu Matulaja, ktorý bol v zahraničí. Primátor Čech bol tiež na zahraničnej služobnej ceste.
"Ľuďom sme to oficiálne vysvetlili a tí čo neprišli, za to ja nemôžem," reagoval Mosný na otázku, či by nemohol vysvetliť ľuďom dôvody zvýšenia cien tepla. Päťdesiat kilometrov vzdialená Banská Bystrica má v 1. Banskobystrickej energetickej spoločnosti rakúskeho akcionára, napriek tomu sa ceny tepla pohybujú okolo 660 korún za gigajoul. Primátor Ján Králik tvrdí, že za istých okolností by mohli ceny klesnúť na hranicu 500 korún.
Brezňania s približne 20-percentnou mierou nezamestnanosti a s iba takmer 12-tisícovými priemernými platmi platia za energie okolo 30-tisíc korún ročne, čo v prepočte znamená 600 korún za gigajoul.
(wm)