Predsedovi vlády Mikulášovi Dzurindovi sa zrejme prechod minoritného balíka akcií Transpetrolu do ďalšej ruskej spoločnosti nepozdáva. FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Slovensko by malo zastaviťpredaj 49-percent akcií Transpetrolu ruskej ťažobnej spoločnosti Russnefť. Komentárorovi SME Ivanovi Štulajterovi to povedal predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Premiérov hovorca Martin Maruška túto informáciu nepotvrdil ani nevyvrátil.
Russnefť sa na kúpe akcií v januári dohodla so spoločnosťou Jukos Finance, dcérou ruského ropného gigantu Jukos. S transakciou musí ešte súhlasiť slovenská vláda, ktorá má v tejto veci právo veta. Úspešné ukončenie transakcie však medzičasom vypadlo spomedzi priorít terajšieho šéfa rezortu Jirka Malchárka.
Ministerstvo hospodárstva v roku 2002, keď bol jeho šéfom Ľubomír Harach, predalo 49-percentný podiel v Transpetrole ruskému Jukosu za 74 miliónov dolárov. Russnefť sa s Jukos Finance dohodla, že akcie kúpi za 103 miliónov dolárov.
Vedúci katedry medzinárodného obchodu Ekonomickej univerzity Peter Baláž si myslí, že Slovensko by sa malo snažiť, keď nie spätne odkúpiť minoritný podiel v Transpetrole, tak aspoň dosiahnuť, aby ruská strana doplatila jeho hodnotu. "V čase predaja akcií ruskému Jukosu stál barel ropy 27 dolárov, dnes je to vyše 60 dolárov, teda zisky z prepravy suroviny narástli," povedal Baláž, podľa ktorého by Slovensko malo od ruskej firmy žiadať prinajmenšom 80 až 100 percent vtedajšej hodnoty akcií.
Návrat minoritného podielu v Transpetrole späť do slovenských rúk by znamenal, že vláda uprednostnila opatrnosť pred "upevnením dobrých vzťahov s Kremľom", ktorými donedávna argumentovalo ministerstvo hospodárstva. Odborníci upozorňovali, že necelá polovica akcií slovenského prepravcu ropy vo vlastníctve ruskej ťažobnej spoločnosti by zvýšila závislosť od ruských ropných zdrojov, ktorá by sa Slovensku nemusela po nedávnych skúsenostiach vyplatiť. Po problémoch s dodávkami ropy v polovici minulého roka boli začiatkom januára problémy aj s ruským plynom. Do celej Európy z východu prúdilo menej plynu pre cenový spor Ukrajiny a ruského Gazpromu. (dc)