"Začiatkom deväťdesiatych rokov bola snaha zbúrať budovu starej sladovne. Bola naozaj v dezolátnom stave. Našťastie, podarilo sa ju zachrániť. Majitelia investovali do rekonštrukcie obrovské peniaze. Dnes je z nej nádherná dominanta mesta," hovorí Radoslav Mokriš z košického pamiatkového úradu. FOTO PRE SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ |
Z historických cenných priemyselných budov, ktoré dotvárajú charakter veľkomiest, ostalo v Košiciach len torzo. Architekti bývalého režimu nemilosrdne zrušili v centre mesta Mlynský náhon, do jeho koryta zapustili cestu, zlikvidovali dve malé vodné elektrárne, ktoré by dnes boli unikátnou technickou pamiatkou, zbúrali viac ako storočný mlyn, na mieste starej tehelne postavili paneláky...
Zdá sa, že obeťou rozvoja mesta sa čochvíľa stane aj areál pivovaru. Lukratívny pozemok neďaleko historického centra, na ktorom stojí, je majetkom súkromníka. Z hlavnej budovy ostal len skelet a komín. Je len otázkou času, kedy fabriku zrovnajú so zemou. "Je to večná škoda. Aspoň historicky najcennejšie časti hlavnej budovy by mohli zachovať. Pivovarníctvo má v Košiciach stáročnú tradíciu. Neostane po nej žiadna stopa," hovorí kunsthistorik Gabriel Kladek.
Budova košického pivovaru, ktorého poslednými majiteľmi pred zoštátnením bola rodina Beuerneblovcov, nie je podľa pamiatkarov zapísaná do ústredného zoznamu pamiatok. "V princípe to znamená, že majiteľ ju môže po odsúhlasení asanovať. Zrejme nikto necítil potrebu ju chrániť," povedal Radoslav Mokriš z Pamiatkového úradu v Košiciach.
Nie každý podnikateľ je podľa skúseností pamiatkarov barbar. "Keď má vzťah k histórii, je šanca, že majetok nielen zachová, ale aj zveľadí," hovorí Mokriš. Takým je napríklad Juraj Tomčo, majiteľ areálu niekdajšej fabriky na výrobu kávy. Jeho kanceláriu zdobia originály plánov a výkresov, podľa ktorých podnikateľ Henrich Franck so synmi postavil v roku 1896 na predmestí Košíc najväčšiu továreň na výrobu kávovinových zmesí v Uhorsku.
"Časť dokumentácie som našiel v archíve bývalých Východoslovenských pekární a cukrární, ktoré sa po zoštátnení v roku 1953 do areálu nasťahovali, niečo pochádza z archívov v Budapešti, od rôznych zberateľov. Mojím snom je vrátiť budovám podľa originálnej dokumentácie pôvodný vzhľad i dispozičné riešenie, vytvoriť centrum, ktoré by nieslo meno zakladateľa Franck Business Center," hovorí podnikateľ.
V súčasnosti rekonštruujú halu, ktorá slúžila ako baliareň kávy. "Podľa dokumentácie sme našli pôvodné otvory na okná, pod omietkou boli desiatky rokov skryté krásne kovové stĺpy, objavili sme zaujímavý tehlový preklad, zbúrali sme priečky, ktoré sem nepatria. Bude tu obrovský priestor, show room, ktorá ponesie pečať minulosti, ale vďaka moderným technológiám aj prítomnosti," teší sa majiteľ. (sen)