Z priemyselných zón sa stali polyfunkčné mestské štvrte.
V posledných rokoch sa využívajú aj areály hút. Pri francúzskom meste Toulouse v bývalých povrchových baniach vzniklo centrum voľného času.
Príklady z Európy
Á Textilku vo francúzskom meste Elbeuf prestavali v roku 1977 na 164 nájomných bytov, z toho 50 bytov bolo pre dôchodcov s opatrovateľskou službou, komplex doplnili občianskou vybavenosťou a ľahkou výrobou.
Á Firma Fiat vyzvala na konci 80. rokov 20 uznávaných architektov, aby spracovali program nového využitia nepotrebných tovární v Turíne. Víťazný návrh architekta Renza Piana zmenil 500-metrovú montážnu halu na objekt s priestormi na kultúru, podnikateľské centrum, obchody, kaviarničky či hotel.
Á Viac ako sto rokov sa vyvíjal priestor okolo slávnej čokoládovne v Noisel pri Paríži, ktorá vznikla v roku 1825. Jeho súčasťou bol mlyn, bývanie pre robotníkov a vybavenosť. V druhej polovici 90. rokov fabriku nanovo využila firma Nestle.
Á Kráľovské plynojemy vo Viedni vznikli v roku 1899 na náklady magistrátu. Niekoľkým štvrtiam zabezpečovali energiu. Postupne sa stali štyri monumenty cylindrovej štruktúry neužitočnými. Dnes je komplex napojený na mestskú hromadnú dopravu - metro a diaľnicu. Všetky plynojemy sú prepojené obchodnými pasážami.
Á Halu na výrobu lokomotív v meste Creusot vo Francúzsku prestavali na knižnicu.
Zdroj: Premena funkcií, Zborník
referátov z konferencie Bratislava 2004, Spolok architektov Slovenska