Opustené fabriky by sa nemuseli vždy iba búrať

Historické budovy opustených fabrík alebo iných priemyselných objektov sa u nás búrajú alebo nepovšimnuté chátrajú.

Časť historických budov mlynov v pamiatkovej zóne Nitry je odnedávna v troskách. Mlyny pozostávajúce z 23 objektov, niektoré z nich sú navrhnuté na zapísanie do zoznamu kultúrnych pamiatok, začal súkromný majiteľ bývať. Mesto mu to dovolilo, hoci nemalo stanovisko pamiatkarov. Po niekoľkých dňoch mesto prikázalo búranie zastaviť. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ


Historické budovy opustených fabrík alebo iných priemyselných objektov sa u nás búrajú alebo nepovšimnuté chátrajú. Pre prípadných investorov je výhodnejšie budovu zbúrať a postaviť novú. "Investor musí myslieť na to, aký výnos mu prinesie. Väčšinou sa rozhodne pre asanáciu," hovorí Pavel Vlček z developerskej spoločnosti HB Reavis.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Likvidácia vynikajúcich architektonických a technických diel sa začala za socializmu. Napríklad historický mlyn, na ktorý s láskou a nostalgiou spomína svetovo uznávaný spisovateľ Sándor Márai, nechali po požiari zbúrať, aj keď sa dal zachrániť. Musel ustúpiť megalomanskému projektu," hovorí známy košický kunsthistorik Gabriel Kladek.

SkryťVypnúť reklamu

Aj to, čo ostalo po našich predkoch, nesie podľa neho stopy barbarského nivočenia. "Mám obavy, že nová generácia podnikateľov zničí aj to torzo. Pamiatkari nemôžu všetko ustrážiť. Viac by sa malo pri ochrane historických priemyselných budov angažovať samotné mesto. Načo má útvar hlavného architekta?"

V zahraničí sa priemyselné historické budovy prestavujú na múzeá, byty, hotely. Sídliť a podnikať v takejto budove je pre západoeurópsku firmu imidžovou záležitosťou. Skúsenosti zo Západu ukazujú, že zrekonštruovaná priemyselná budova sa často stáva ťahákom cestovného ruchu, štartuje rozvoj v regióne, pretože na ňu nadväzujú aj ďalšie služby.

Podľa generálneho sekretára Únie miest Slovenska Mariána Minaroviča nedocenenie významu priemyselných budov je na Slovensku otázkou sociálneho vedomia. "Obdobie socializmu zanechalo obrovskú ryhu, technické pamiatky s výnimkou oblasti baníctva neboli vnímané ako hodnota," povedal. V 80. rokoch sa síce spustil program záchrany technických pamiatok a pár ich zrekonštruovali, ale projekt sa skončil do stratena.

SkryťVypnúť reklamu

Aj dnes sa u nás priemyselné objekty využívajú ojedinele. V Banskej Bytrici premenili bývalú cementáreň na kultúrny priestor, v Košiciach zase nadšený investor rekonštruuje bývalú fabriku na výrobu kávy. V Bratislave vo veži bývalej továrne na káble vznikla galéria. Gabriela Habáňová z krajského úradu Bratislava hovorí, že ak sa v Bratislave dočkali pamiatky takéhoto typu rekonštrukcie, je to len vďaka nadšeniu ľudí. Ani jeden rekonštruovaný objekt sa zatiaľ nevyužil na byty.

Mestá a obce môžu ako svoje pamätihodnosti chrániť aj tie priemyselné budovy, ktoré nie sú v zozname kultúrnych pamiatok. Obce to však nerobia, staré budovy radšej predávajú ako potenciálne stavebné pozemky. Podľa Minaroviča je to aj nedostatkom osvety. "Súčasťou učebných plánov by mali byť aj miestne a regionálne dejiny, miestne tradície v oblasti podnikania."

SkryťVypnúť reklamu

Myslí si, že mestá a obce by mohli na rekonštrukciu priemyselných pamiatok využiť aj dotácie z eurofondov alebo stimulovať investorov výhodnou cenou. Efekt zachovania pamiatky bude pre ne nakoniec dvojnásobný. "Je to výrazný impulz na rozvoj obce, pretože na fungujúci objekt bude nadväzovať celý rad služieb, ktoré môžu obyvatelia obce poskytovať." (dro, sen)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu