Podľa Romana Krištofa z Medzinárodnej organizácie pre migráciu vedia asi o 30 Rómoch, ktorí za posledné dva roky takto utiekli "priamo pod hrozbou fyzického násilia alebo zabitia".
Krištof na objednávku českej vlády monitoruje od roku 2003 rómsku migráciu priamo v teréne na Slovensku. V jeho správach spísaných po rozhovoroch s informátormi a obeťami úžery, sú aj údaje o úžerníkoch - kde bývajú, aké obchody vlastnia, na akých autách jazdia a ako úžeru organizujú.
Monitoring potvrdil, že úžera má v Trebišove obrovské rozmery. Jej obete prichádzajú o všetky príjmy zo sociálnych dávok už niekoľko rokov a podľa Krištofa "je očividné, že úžera kvitne nerušene ďalej".
Po rómskych nepokojoch v roku 2004 nakrátko ustúpila, ale vzápätí zmenila svoju formu a podľa Krištofa sa "rozmohli nákupy potravín na dlh v obchodoch v osade a sprostredkovanie práce úžerníkmi", keď celý zárobok "končí vo vreckách úžerníckych klanov".
Polícia vie, že úžera v Trebišove je. Riaditeľ Jozef Minárik hovorí, že je rafinovanejšia ako v minulosti, a preto je "ťažko preukázateľná". Krištofove správy vraj využívajú.
Úžerníci sa napriek tomu len zriedkavo dostanú pred súd. Z 34 oznámení, ktoré Rómovia podali, začala trebišovská polícia trestné stíhanie v 10 prípadoch, prokuratúra podala obžalobu v siedmich. Len v jednom prípade bol úžerník aj odsúdený, dostal 5 mesiacov. Tento rok nehlásil v okrese Trebišov úžeru nikto.
Minárik hovorí, že Rómovia nechcú s políciou spolupracovať, často menia svoje výpovede a niekedy aj úmyselne zavádzajú.
Krištof naopak vidí jedinú šancu na odhaľovanie úžery v tom, že jej obetiam polícia ponúkne možnosť ochrany, presťahovania alebo zmeny identity. Títo ľudia sa "totiž reálne môžu obávať pomsty".
Minárik potvrdil, že trebišovská polícia inštitút chráneného svedka pri obetiach úžery nikdy nevyužila, lebo o to nik nepožiadal a "neboli ani splnené podmienky".
Krištofove správy kritizujú políciu, že úžeru toleruje a podľa výpovedí ľudí sa na nej dokonca podieľa. Minárik to odmieta s tým, že "nebola zaznamenaná žiadna sťažnosť verejnosti". ROMAN ROKYTKA
Svedectvo Rómky: Kupujeme chleba za 300 korún
Štyria muži a dve ženy vo veku do 30 rokov nedávno utiekli z Trebišova do západných Čiech, pretože sa im úžerníci vyhrážali smrťou. Stretli sa s nimi vo februári pracovníci Medzinárodnej organizácie pre migráciu so sídlom v Prahe.
"Z pôžičky niekoľko sto korún dnes dlhujú všeobecne známym úžerníckym rodinám v Trebišove niekoľko desiatok tisíc," hovorí Roman Krištof.
Rómov z Trebišova vyhľadal denník MF Dnes. Žena redaktorovi rozprávala, že úžerníci s nimi chodili na poštu po peniaze, všetkým zobrali karty do bankomatov aj s kódmi.
"Nakupovať sme mohli len v ich obchodoch, inak nám nenechali žiadne peniaze. Za keksy nám počítali 50 korún, za chleba 300, kurča 600 až 800 korún. To nám všetko pripisovali do knihy na dlh," cituje denník mladú Rómku, ktorá to vraj oznámila miestnym policajtom, ale tí nič neurobili. (rok)