Odhady o počte účastníkov celoslovenského protestu zdravotníkov sa pohybobvali od tisíc do dvetisíc. FOTO - SITA |
Na námestí pred Divadlom Jonáša Záborského sa zišlo podľa odhodov od tisíc do dvetisíc ľuí. Účastníci celoslovenského protestného mítingu s rapkáčmi, píšťalkami a transparentmi v rukách dávalo hlasne najavo nesúhlas s transformáciou nemocníc a so systémom odmeňovania.
"Pohár trpezlivosti pretiekol! Dosť bolo zastrašovania! Zdvihnime hlavy! Chceme len to, čo nám patrí," burcoval účastníkov predseda odborového zväzu pracovníkov zdravotníctva Andrej Kučinský. "Čie záujmy obhajuje vláda, keď sú nespokojní pacienti, lekári a zdravotnícki pracovníci?"
Tvrdí, že mzdy v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva sú v porovnaní s priemernou mzdou v národnom hospodárstve nižšie o 1600 korún, v zariadeniach vyšších územných celkov o viac ako 3000 korún a v neziskových organizáciách, ktoré vznikli transformáciou zdravotníckych zariadení, sú nižšie dokonca o viac ako 4000 korún.
Riaditelia nemocníc, ktoré sa majú transformovať na obchodné spoločnosti, podľa neho znižujú mzdy zamestnancov v snahe dosiahnuť vyrovnané hospodárenie. "Stali sme sa súčasťou experimentu, ktorého úspešnosť sa meria ziskom. Urobili sme chybu, keď sme v posledných voľbách verili súčasným vládnucim stranám, že splnia svoj sľub a transformujú zdravotníctvo v prospech pacienta," vyhlásil z improvizovanej tribúny.
Účastníci mítingu schválili vyhlásenie, v ktorom žiadajú vládu, aby bezodkladne riešila situáciu v rezorte zdravotníctva a zabezpečila dostatotok peňazí na zvýšenie miezd zamestnancov zdravotníckych zariadení. Vyjadrili tiež podporu odborárom pri vyjednávaní Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na tento rok s Asociáciou nemocníc Slovenska, ktorá ešte nie je uzavretá. (sen)
Prišiel aj Saktor
Včerajší míting v Prešove prišiel podporiť aj predseda KOZ Ivan Saktor. Obvinenia premiéra a ministra zdravotníctva, že za protestnými akciami stoja opozičné strany, odmieta: "Toto je rýdzo predvolebný argument."
KOZ je podľa neho "absolútne nezávislá" od akýchkoľvek straníckych štruktúr. Na otázku, či sa to rovnako týka aj strany Smer - Sociálna demokracia, s ktorou má podpísanú zmluvu o spolupráci, odpovedal: "Je to bežná forma nielen u nás, ale aj v iných krajinách Európskej únie." (sen)