Úrad priemyselného vlastníctva chce vymazať patent na modrú kolu, ktorú vymyslel Slovák Mikuláš Kántor (na snímke). Zdá sa teda, že Pepsi, ktorá prišla so svojou Pepsi Blue neskôr, boj o farebný nápoj vyhrá.
BRATISLAVA - Kola modrej farby sa na Slovensku na rozdiel od zahraničia už nepredáva. Vraj o ňu nie je záujem. Myšlienka na svetlomodrý kolový nápoj však vznikla práve u nás.
Pepsi priznáva zhodu receptúr
Hlavným dôvodom, prečo sa modrá kola - či už pod názvom Pepsi Blue alebo Kika-Cola - na slovenskom a českom trhu nepredáva, je súdny spor, ktorý vedie Nitran Mikuláš Kántor s nadnárodným koncernom PepsiCo. "Pepsi začala vyvíjať modrú kolu v čase, keď som ju už mal patentovanú. Pepsi teda vyvinula vyvinuté," hovorí Kántor, ktorý by mohol na uznaní svojho patentu dobre zarobiť.
Neskorší príchod Pepsi Blue nepriamo potvrdila aj samotná Pepsi. Modrá Pepsi prišla na trh v októbri 2002, čo bolo viac ako rok po tom, ako nadobudol účinnosť slovenský patent.
Zhodnosť nápojov podporila analýza štátneho zdravotného ústavu v Nových Zámkoch, ktorá tvrdí, že v Pepsi Blue sú rovnaké látky ako v Kántorovej modrej kole. "Farebné kolové nápoje možno vyrobiť len použitím tých látok, ktoré som použil ja aj PepsiCo," vysvetľuje Kántor. Tvrdenie americkej firmy zo začiatku sporu, že vyrába iný nápoj, ako eviduje slovenský úrad priemyselného vlastníctva, teda neobstálo.
Súd dnes čaká na rozhodnutie Úradu priemyselného vlastníctva, ktorý rozhoduje o Kántorovom odvolaní. V novembri 2004 a 2005 úrad na žiadosť slovenského zastúpenia PepsiCo rozhodol o vymazaní registrácie receptu na výrobu modrého nealkoholického nápoja, ktorý si Kántor patentoval v máji 2001. Podľa vyjadrenia úradu chcela Pepsi-Cola vymazať úžitkový vzor preto, že "technické riešenie nespĺňa podmienku spôsobilosti na ochranu úžitkovým vzorom, a to konkrétne podmienku priemyselnej využiteľnosti". Pôvodca riešenia totiž musí vedieť chránený produkt vyrábať vo veľkom a nielen vzorky. Úrad dal PepsiCo za pravdu.
Boj o čas s koncernom
Autor myšlienky a receptu sa proti rozhodnutiu úradu odvolal. Tvrdí, že výrobu "vo veľkom" vie zabezpečiť, keďže už pred štyrmi rokmi modrú kolu vyrábal v Česku. "Úrad, ktorý má chrániť duševné vlastníctvo slovenských občanov, vychádza v ústrety americkému nadnárodnému koncernu, hoci ten nie je v práve," povedal Kántor. Podľa neho sa Pepsi snaží vymazať fakt, že ich niekto predbehol.
Rozhodnutie príslušných slovenských orgánov v prospech PepsiCo vo veci patentovania farebných kolových nápojov podporujeme, hovorí zas marketingový riaditeľ PepsiCo Petr Mláteček. Viac však k súdu o modrú kolu povedať nechcel. "Situáciu nebudeme komentovať až dovtedy, kým sa celý prípad neuzavrie," povedal.
Pepsi-Cola má do stredy budúceho týždňa čas, aby sa k odvolaniu vyjadrila. Na základe argumentov jednej aj druhej strany a návrhu osobitnej komisie potom rozhodne predsedníčka Úradu priemyselného vlastníctva Darina Kyliánová.
Každý patent alebo recept je chránený štyri roky a lehotu možno predĺžiť najviac na desať rokov. V tom čase musí každá iná firma autorovi za využívanie jeho nápadu platiť. Po skončení ochrannej lehoty môžu firmy postup využívať voľne.
Chronológia sporu
máj 2001 evidencia Kántorovej Kika-Coly Úradom priemyselného vlastníctva (ÚPV)
jún 2001 Evidencia ÚPV nadobúda účinnosť
august 2001 deklarácia vývoja Pepsi Blue koncernom PepsiCo
marec 2002 Kántor rozširuje registráciu do Českej republiky
október 2002 začala výroba Pepsi Blue a jej dodávky do obchodnej siete
december 2003 Kántor podáva žalobu na Krajský súd v Bratislave
máj 2004 začína sa súdne konanie
august 2004 PepsiCo žiada o vymazanie úžitkového vzoru
október 2004 prvé súdne pojednávanie v Bratislave
november 2004 prvé vymazanie úžitkového vzoru Kika-Coly
december 2004 Kántor sa odvoláva proti vymazaniu vzoru
február 2005 druhé súdne pojednávanie v Bratislave
november 2005 druhé vymazanie úžitkového vzoru Kika-Coly
január 2006 Kántor sa odvolal proti vymazaniu úžitkového vzoru
Zdroj: SME