Zahalené moslimské ženy v Haagu na jednom z najväčších európskych bazárov. Po vražde Thea van Gogha holandská vláda sprísňuje pravidlá pre prisťahovalcov. FOTO - SITA/AP |
Predstava o liberálnej a multikulturálnej holandskej spoločnosti sa ďalej rozpadáva. Haag zistil, že jeho integračná politika nefunguje a začína pritvrdzovať voči prisťahovalcom z tretích krajín. Odvčera musia zvládnuť skúšku z holandčiny a dokázať, že poznajú holandskú kultúru a spôsob života. Inak sa do krajiny nedostanú.
Ide o jeden z najprísnejších imigračných zákonov v Európe, ktorý sa dotkne stoviek prisťahovalcov, najmä z Turecka, Maroka a Surinamu. Budú ich testovať na holandských ambasádach po celom svete. Za jednu skúšku zaplatia 350 eur. Ak ju neurobia, budú sa musieť prihlásiť opäť a znova zaplatiť.
Okrem základov holandčiny budú musieť akceptovať aj holandské tradície a hodnoty - napríklad liberálny postoj voči homosexuálom.
Ministerka pre imigráciu Rita Verdonková po schválení zákona v januári povedala, že prisťahovalci sú vítaní, je však nevyhnutné sprísniť podmienky, keďže "v krajine žije vyše 600-tisíc ľudí, ktorí nevedia vôbec po holandsky".
V tradične tolerantnom Holandsku sa v posledných rokoch výrazne zhoršil vzťah k moslimským skupinám. Môže za to nábožensky motivovaná vražda režiséra Thea van Gogha. Zabil ho radikál marockého pôvodu Mohamed Bouyeria za to, že nakrútil kritický film o islame. Vraždu pred súdom vôbec neľutoval a povedal, že za islam by vraždil opäť. Zvyšok života strávi vo väzení. Spolu s ním skončili za mrežami aj jeho spolupracovníci zo skupiny mladých islamských extrémistov Hofstadt.
Práve vražda Thea, ktorý bol vzdialeným príbuzným maliara Vincenta van Gogha, donútila Haag prehodnotiť svoju imigračnú politiku a tolerantný postoj k náboženským skupinám. Stredopravá vláda v posledných mesiacoch prijala sériu tvrdých zákonov. Čoskoro bude rozhodovať aj o tom, či zakáže nosenie moslimskej šatky, ktorá zakrýva celú tvár. Parlament už tento návrh podporil. Ak zákon prejde, moslimské ženy nebudú môcť nosiť burky na verejných miestach - napríklad na letisku či v kinách.
Iba pár desiatok metrov od holandských hraníc, v belgickom meste Maaseik už podobný zákaz platí. Podľa starostu sa starí ľudia báli a deti kričali, keď na uliciach uvideli ženy celé v čiernom s úplne zahalenou tvárou. Ak sa dnes objavia na uliciach, hrozí im pokuta 150 eur a väzenie.
Holandsko má 16 miliónov obyvateľov, z toho asi dva milióny sú cudzinci. Žijú najmä vo veľkých mestách. V posledných regionálnych voľbách v Rotterdame poriadne zamiešali karty a pomohli k víťazstvu socialistickým stranám.