Palestínčania sú v uliciach a vyhrážajú sa Izraelu. Radikálov rozčúlil izraelský zásah vo väznici, odkiaľ si "zobrali" Ahmeda Saadata. FOTO - ČTK/AP |
Po utorkovom zásahu vo väznici v Jerichu Izrael ešte viac zvýšil svoju ostražitosť. Podobne zareagovali aj Američania a Briti v Izraeli. Bezpečnostné opatrenia sú v tomto čase, pre sviatok Purim, ktorý sa vyznačuje karnevalmi a veľkými zhromaždeniami už aj tak mimoriadne. Od včerajšieho rána sa posunuli o jeden stupeň, ďalším je už len vojna.
Jeruzalem sa obáva odvety za spôsob, akým si z väznice v Jerichu "vyzdvihol" mužov, ktorých viní z atentátu na ministra Rehavama Zeeviho.
Včera Ahmeda Saadata - mozog vraždy - a jeho piatich spoločníkov vypočúvala tajná služba. Na základe výsluchu sa Izrael rozhodne, či ich obviní a aký bude ďalší postup. Ministerka spravodlivosti Cipi Livni však už včera vyslovila verdikt: určite si u nás dlho pobudnú. Minimálne si odsedia niekoľkoročné tresty, ktoré im v roku 2002 vymerala samospráva.
Na palestínskych územiach ani včera neutíchli protesty, ktoré zatýkanie Saadata sprevádzané dramatickými manévrami izraelskej armády, spôsobilo. Palestínčania vyhlásili generálny štrajk, školy aj verejné budovy zostali zatvorené. Svoju európsku cestu prerušil aj palestínsky líder Mahmúd Abbás a včera večer sa očakávalo, že navštívi zdemolovanú väznicu v Jerichu.
Z palestínskych území odišla väčšina cudzincov, zväčša humanitárnych pracovníkov, diplomatov a novinárov. Obávali sa únosov, ktoré sa v utorok rozmohli. Včera však bola na slobode už väčšina zajatých.
Izraelčania napriek vedomiu, že teraz im nebezpečenstvo terorizmu hrozí viac ako inokedy, akciu v Jerichu zväčša privítali. Hoci televízne zábery z akcie nevyzerali príjemne, analytici tvrdia, že z vojenského hľadiska išlo o "veľmi čistý" zásah s minimom obetí.
Zásah sa považuje za odkaz teroristom na palestínskych územiach, že Izrael nebude váhať uplatniť silu. A to ani na poslanca parlamentu Ahmeda Saadata. To malo byť silné varovanie pre poslancov Hamasu, ktorí boli podľa Izraela zapojení do teroristických akcií. Jeruzalem už dávnejšie povedal, že nikto z nich nemá imunitu.
Otázne je načasovanie celej operácie. Prišla dva týždne pred voľbami a jej priebeh zrejme pomôže úradujúcemu premiérovi a šéfovi v prieskumoch najsilnejšej strany Kadima Ehudovi Olmertovi. Hoci Olmert tento výklad odmieta a operuje tým, že Izrael len reagoval na snahy palestínskeho vedenia dostať Saadata z väzenia, len ťažko sa zbaví podozrení, že to tak nebolo. Faktom však je, že ak by sa operácia skončila fiaskom (veľké izraelské straty, odsúdenie medzinárodného spoločenstva) mohlo by to mať opačný efekt.
Analytici zatiaľ len hádajú, ako zareaguje hnutie Hamas, ktoré preberá moc na palestínskych územiach. Hoci verbálne, podobne ako Mahmúd Abbás, zásah odsúdili, očakáva sa, že sa budú skôr držať v úzadí. Iný výklad tvrdí opak. Hamas akciu zneužije ako príklad toho, že Izrael nedrží slovo a upustí od relatívneho pokoja, ktorý teraz vyznáva.