Robbie Williams |
je perfektná vec," tvrdí jedna moja priateľka. "Nie je nič lepšie, ako hodiť sa do vody po dlhom horúcom dni
a poriadne si zaplávať. Keby som si to mohla dovoliť, neváham ani minútu."
Musíte vedieť, čo chcete
"Bazén je u nás bežným štandardom pri domoch nad tristo metrov štvorcových," hovorí odborník na bazény Ivan Martan. "Pre určitú spoločenskú kategóriu je to norma - jednoducho musíte mať bazén, okolie vás k tomu dotlačí." Podľa Martana je však veľmi dôležité, prečo chcete mať bazén a čo od neho očakávate.
Odborných článkov je málo, fotografie sú na jedno kopyto a ľudia vraj veľmi často poriadne nevedia, čo chcú. "Robili sme zaujímavé bazény za 700-tisíc
a nezaujímavé, ktoré stáli 12 miliónov," vysvetľuje Martan. "Ideálne je, keď človek k takémuto projektu pristupuje triezvo a premyslene. Vie na čo mu má bazén slúžiť, akú technológiu chce mať, ako by mal bazén aj jeho okolie vyzerať. Obrazne povedané - vtedy môže za menej peňazí získať viac a skutočne si to užívať."
Výška sumy, ktorú musíte do každého bazéna investovať sa odvíja od jeho veľkosti, ale aj od nárokov majiteľov. "Čím je bazén väčší, tým viac materiálu potrebujete na jeho vymurovanie, zaizolovanie, aj obloženie, tým viac stojí technika aj práca
a tým viac miniete prirodzene aj na jeho prevádzku a bežnú údržbu," hovorí Martan. "Keď si zrátate náklady na architekta, stavebnú firmu, betonáž, obklady
a techniku - to sú približne dve tretiny z ceny bazénu. Zvyšok tvoria doplnky ako schody, zábradlia, pláž, vyhrievaná podlaha okolo bazéna, bar, osvetlenie, kvety a podobne."
Lacný, drahší, miliónový
V zásade sú z finančného hľadiska tri typy úrovní - najlacnejšie najmenej náročné je kúpiť si plastový bazén a postaviť si ho do záhrady. Tu sa investície pohybujú v desiatkach tisícok.
Na ďalšej úrovni sú investície medzi jedným až troma miliónmi - podľa odorníkov je takýchto bazénov na Slovensku najviac (približne 80 percent). Sú to, samozrejme, murované ba-zény, postavené vo vnútri domu. Rozmery - hĺbka okolo metra, šírka od troch do piatich metrov a dĺžka v rozmedzí osem až dvanásť metrov. V takomto bazéne si môžete celkom slušne zaplávať. Ľudia si ich väčšinou dávajú urobiť v suteréne domu a to je aj najlepšie a najúspornejšie riešenie. "Bazén vás vyjde lacnejšie, keď sa s ním ráta už pri stavbe domu. Je to rozumejšie ako ho dodatočne dorábať, pretože vtedy je potrebné napríklad vystužovať steny, aby ich tlak vody nepoškodil a nemusí byť ani dosť pries-
toru na technológiu," hovorí Martan. "V Rusovciach sú napríklad domy, kde sú bazény vy-riešené perfektne, s najnovšími technológiami. Je tam pivnica povedzme osem metrov pod úrovňou terénu, v nej je umiestnená vykurovanie a technika pre celý dom spolu s čerpadlami pre bazén. Bazén je umiestnený nad týmto priestorom, takže je stále zdola aj z bokov ohrievaný teplým vzuchom a tým sa ušetrí na ohreve vody."
Niektoré bazény sú však riešené ešte veľkorysejšie - sú väčšie (povedzme 6 x 8 metrov) a hlbšie (okolo dva a pol metra) a majú aj skokanské mostíky. Tu sa však už cena pohybuje okolo 20 miliónov. Takýchto bazénov je menej - len okolo 15 percent z celkového množstva.
Špecialitky a bežná údržba
Pri murovaných bazénoch vo vnútri dmou sú bežnými doplnkami protiprúd, svetlá
v bazéne, chrómované schodíky a zábradlia, vyhrievaná pláž, bar, krb a náročné kompozície črepníkových okrasných rastlín.
Niektorí ľudia však majú aj iné špeciálne potreby. "Klienti majú rozličné potreby a predstavy - robili sme aj atypické napríklad lastúrovité tvary ba-zénov alebo aj bazény so špeciálnymi masážnymi tryskami a inými zdravotnými doplnkami," hovorí Ivan Martan.
Postavením bazéna však všetko nekončí. Treba rátať s ďalšími investíciami do chémie, údržby a aj také množstvo vody niečo stojí. "Tieto veci vyjdú ročne zhruba na 80- až 100- tisíc korún," dodáva Martan.
Prírodné jazierka
môžu slúžiť aj na plávanie
Bežný človek skrátka o ta-komto bazéne nemôže ani snívať. "Pre ľudí s inými finančnými možnosťami je najlepším riešním záhradné jazierko s pretekejúcou vodou, ktoré má okrasnú časť a časť vyhradenú na plávanie. Takéto jazierko vás môže vyjsť aj s čerpadlom okolo 300-tisíc," hovorí Martan. "Do okrasnej časti sa nasadia rastliny, ktoré zároveň čistia vodu. Ideálna hĺbka je okolo meter dvadsať - v takejto vode si dospelý človek pohodlne zapláva a dieťa sa tam tak ľahko neutopí. Normálnej rodine to stačí. A brehy sa dajú stupňovito vyložiť vhodnými kameňmi, ktoré v lete vodu dostatočne prehrejú, takže netreba ani zohrievať. Ani zemné práce nie sú také náročné, pretože sa len vykope jama, vyloží sa geotextíliou a gumenou izoláciou. Tá sa ukotví a obloží kameňmi, medzi ktoré sa posadia rastliny."
Existuje vraj veľa fínt, ktorými môžete z takéhoto prírodného jazierka urobiť príjemné miesto v záhrade na kúpanie aj na posedenie. A guma vám podľa odborníkov vydrží po-merne dlho - ak do jazierka neskáčete obutý v horolezeckých mačkách. (gal)
Foto: Internet
Rritney Spears |