Nezabudnuteľný pohľad: trpaslíci uprostred istého slovinského kempu. Keď sa vykúpete v mori a poopekáte na slnku, chcete si oddýchnuť. Obyčajný stan v rade podobných stanov pod pražiacim slnkom je však trošku neútulný. Preto si treba priestor okolo neho aj na dovolenke dotvoriť ilúziou domáceho prostredia - kvetmi v črepníkoch a (ak ich veľmi potrebujete) aj záhradnými trpaslíkmi. Oboje si možno na čas dovolenky prenajať od príčinlivých správcov kempu. |
Záhradní trpaslíci? Zbadať ich v záhradke, to je zážitok hodný rozprávky. Mnohí povedia - taký gýč! No spýtajte sa ich majiteľov a buďte si istí, že na svojich miláčikov nedajú dopustiť. Záhradný trpaslík je predsa ochrancom rodinného šťastia, bez neho by to nebolo ono.
Fenomén záhradných trpaslíkov je v európskej kultúre stále prítomný. Pomáha prekonať všetky vkusové predsudky.
V našich končinách sú síce húfy krikľavých sadrových pa-nákov v područí firiem, ktoré chcú rýchlo a lacno zarobiť na takzvanej záhradnej architektúre, no tradícia zostáva. Odvíja sa od niekdajšej svetoznámej výroby trpaslíkov v Ústí nad Labem. Z ústeckej keramičky začali putovať do sveta šikovne vytvarovaní malí ľudkovia už na začiatku 19. storočia a ich keramický život sa významne spája napríklad s obdobím secesie.
Existencia bradatých drobcov, ktorých životná veľkosť sa údajne pohybuje okolo osemdesiat centimetrov, je opradená záhadami. Z času na čas pre-behne médiami správa o ich odcudzení či únose, niekoľkých našli dokonca obesených kdesi v lese.
Zdá sa, že aj trpaslíci potrebujú voľnosť a nadovšetko milujú prírodu - a tak vznikli aj
spoločenstvá na ich ochranu a emancipáciu, ktoré sa aktívne usilujú piadimužíkov vrátiť do voľnej prírody.
Text a foto - (ea)