FOTO PAVOL FUNTÁL |
Kedysi sa 45 centimetrov hrubé múry z plných tehál považovali za dostatočnú tepelnú izoláciu pred zimou. Ale kam sa dnes pohnete, všade vidíte, že staršie domy postavené takýmto spôsobom ich majitelia zatepľujú. Odborníci však ve-dia, že takéto murivo má nízky tepelný odpor - teda pred zimou vás nechráni dostatočne.
Napríklad tepelný odpor 45 centimetrovej steny z plnej tehly má tepelný odpor iba 0,6, ale 40 centimetrov hrubý pórobetón už 1,53. Nehľadiac na to, že podľa súčasných platných noriem musia mať obvodové múry nových stavieb tepelný odpor vyšší ako 3, ak postavíte dom z kvalitnejšieho materiálu, investícia sa vám vráti v podobe nižších nákladov na kúrenie.
Podľa praktických aj teoretických poznatkov závisí tepelná vodivosť stavebných materiálov od pórovitosti, objemovej hmotnosti a vlhkosti materiálu. Tie materiály, ktoré majú veľkú pórovitosť a malú objemovú hmotnosť majú vyšší tepelný odpor - laicky povedané lepšie udržia teplo vo vnútri domu.
Príkladom takéhoto materiálu sú pórobetónové tvárnice - na ich výrobu sa používa piesok s vysokým obsahom kremeňa, vápno, cement, voda a hliníkový prášok. Prášok reaguje s hydroxidom vápenatým a pritom sa uvoľňuje vodík, ktorý kyprí celú hmotu. Vďaka veľkému množstvu pórov (vyplnených vzduchom) je pórobetón ľahký, dýcha a má veľmi dobré izolačné vlastnosti.
Z hľadiska tepelnoizolačného sú výhodné aj tvárnice, v ktorých sú otvory. Tie takisto pomáhajú udržať v murive vzduch, ktorý je veľmi dobrým izolantom. Záleží teda nielen na hrúbke muriva, ale aj jeho kvalite a prevedení.
Ďalšou výhodou tvárnic oproti klasickým metódam je rýchlosť murovania, menšia spotreba malty a ľahšia manipulácia. (gal)