Popri existujúcich hospicoch v Bardejovskej Novej Vsi, Trsticiach, Trenčíne a Spišskej Novej Vsi sa podobné zariadenia budujú aj v Nitre, Palárikove, Ľubici a Pruskom. Ministerstvo na ne vlani prispelo sumou 56 miliónov korún. Hoci to znie neuveriteľne, nie všade sú však problémom iba chýbajúce financie.
Hospic v obci Pruské v ilavskom okrese je takmer hotový, starosta obce Viliam Cíbik verí, že stavba bude skolaudovaná najneskôr v septembri.
Hoci sa prostriedky na vybudovanie hospicu hľadali ťažko, väčším problémom sa v súčasnosti ukazuje nájdenie subjektu, ktorý by zariadenie prevádzkoval. "Oslovili sme Diecéznu charitu v Nitre, Spišskej Novej Vsi, aj vojenskú charitu, prevádzkovateľa sa nám však zatiaľ nájsť nepodarilo," hovorí starosta.
Nitrianska diecéza, pod ktorú Pruské spadá, myšlienku hospicu víta. "Veľmi radi by sme ju podporili, ale práve dokončujeme hospic v Nitre, ktorý chceme spustiť tento rok, takže v tejto etape nie sme schopní prevziať ďalšie zariadenie," tvrdí riaditeľ Diecéznej charity v Nitre Juraj Barát.
Starosta Cíbik vidí problém v tom, že projekt rozbiehali v čase, keď neexistovala koncepcia paliatívnej starostlivosti a nebola zadefinovaná ani sieť zariadení a jej prevádzkovatelia. "Ostáva nám len ďalej trpezlivo hľadať. Plánujeme osloviť Trenčiansky samosprávny kraj a viaceré občianske združenia. Sme ochotní aj pomôcť, napríklad korunovým prenájmom zariadenej budovy," hovorí Cíbik.
Cieľom hospicov je spríjemniť nevyliečiteľne chorým posledné dni a duchovne ich pripraviť na smrť. Prevažnú časť klientely zariadení tvoria onkologickí pacienti, ktorými sú často i umierajúce deti. Zhruba každých 18 minút je na Slovensku diagnostikované nové onkologické ochorenie. Liečebná starostlivosť o jedného klienta hospicu stojí mesačne viac ako 18-tisíc korún.
MICHAL PIŠKO