Okrem budovania osobnej zodpovednosti je podľa neho nevyhnutné preniesť kompetencie v sociálnej oblasti na obce a regióny, ktoré sú ľuďom bližšie a dokážu pružnejšie reagovať na ich potreby. V ich výlučnej kompetencii by bolo vytvárať pravidlá. Podľa neho je reálne presadzovať
"prácu namiesto podpory a osobnú zodpovednosť".
Návrh sociálnej reformy na Slovensku, ktorá je zameraná na riešenie dlhodobej nezamestnanosti, počíta podľa analytika Konzervatívneho inštitútu Petra Gondu s tým, že vláda bude mať zodpovednosť jedine v oblasti zabezpečenia existenčného minima, a to pre tých, čo to objektívne potrebujú. "Naša predstava je taká, že jednotlivci budú až na objektívne výnimky zodpovedať za svoje zabezpečenie a nebudú sa spoliehať na vládu," povedal Gonda.
"Odvody je potrebné presunúť plne na zamestnancov, čo bude vytvárať prirodzený tlak na ich znižovanie," uviedol. V priebehu prvých 2 rokov by sa podľa navrhovanej reformy mohli znížiť odvody na 24 percent a v priebehu ďalších 2 rokov by klesli na úroveň 14 percent. Dôležitým krokom je podľa neho aj prenesenie ďalších odvodov na dobrovoľnosť. Dobrovoľnými by mali byť nemocenské a úrazové poistenie, ako aj II. pilier dôchodkového poistenia.
Podľa ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Ivety Radičovej sú tieto názory síce inšpiratívne, ale úvahy presunúť kompetencie v sociálnej oblasti na obce bez komunálnej reformy, bez prirodzeného vytvárania mikroregiónov, sú nenaplniteľné.
Riešenie prevládajúcej dlhodobej nezamestnanosti v regiónoch s vysokou mierou chudoby a intenzity chudoby, vidí Radičová v tzv. medzitrhu práce a v možnosti kombinácie systému sociálnej pomoci s príjmom z práce. Skoro všetky krajiny EÚ rôznym spôsobom presúvajú sociálne dávky či podporu v nezamestnanosti do podpory pracovných miest. Podľa ministerky je najviac dopracovaný írsky model.
(tasr)