é útulok financovať, pokiaľ celkom nepoľavia nočné mrazy.
Náklady na prevádzkovanie nocľahárne budú podľa neho známe až po jej uzatvorení. Útulok má kapacitu 30 lôžok, využívaný je asi z dvoch tretín. V Trenčíne v súčasnosti evidujú asi 45 bezdomovcov.
Nocľaháreň pre ľudí bez prístrešia mesto zriadilo po tom, ako koncom januára v Trenčíne zamrzol 30-ročný bezdomovec z Prievidze, ktorého odmietli prichýliť v Sociálnom dome Krištof. Dôvodom neprijatia muža v útulku bolo údajne to, že bol pod vplyvom alkoholu.
Aby mesto podobným prípadom zabránilo, zriadilo spolu s katolíckou charitou nocľaháreň v budove zrušenej materskej škôlky na Gagarinovej ulici. Bezdomovci majú v nocľahárni k dispozícii vojenské lehátka a deky, večer dostanú aj teplú polievku a ráno čaj a dva rožky.
Na poriadok dohliadajú pracovníci mestskej polície, objekt pravidelne kontroluje štátna polícia, ktorá preveruje, či sa v ňom nenachádzajú hľadané osoby.
Podľa náčelníka mestskej polície Františka Országha polícia zatiaľ nemusela riešiť žiadne vážnejšie výtržnosti. "Problémy bývajú len s alkoholom a s nerešpektovaním ranného vstávania," hovorí.
Zriadenie nocľahárne sa podľa Hlobeňa mestu osvedčilo. "Uvažujeme o otvorení podobného zariadenia aj na budúci rok, určite však v inom objekte," hovorí. Budovu škôlky chce totiž mesto zrekonštruovať a zriadiť v nej seniorské centrum.
"Pre bezdomovcov hľadáme iný vhodný priestor, uvažujeme napríklad o niektorom z krytov civilnej obrany," dodal.