Jack a Suzy Welchovci: Je to otázka plná skrytých významov. Záleží na tom, ako definujete slovo "tvrdý". O fakte, že pracovníci so skvelými výsledkami majú oveľa menší sklon sťažovať sa na tvrdých šéfov ako ľudia, ktorí len s námahou plnia ich očakávania, sa sotva dá diskutovať.
Porozprávajme sa najprv o význame tvrdosti. Nepochybne existujú aj tvrdí šéfovia, ktorí sú len mocou opitými hlupákmi, a pracovať pre nich je neznesiteľné. Bezohľadne žmýkajú svojich ľudí, pripisujú si zásluhy, keď sa veci daria, ale ukazujú prstom na iných, keď sa nedaria. Vo všeobecnosti sú veľmi lakomí na chvály a odmeny. Môžu byť aj náladoví, manipulační, tajnostkári alebo otvorene podlí. Aj takíto tvrdí šéfovia získavajú dobré výsledky, no len zriedka to trvá dlhšie. V každej slušnej firme ich odvolajú, alebo sa odstavia sami.
Šéfovia však fungujú v rámci širšieho spektra a typy tvrdých ničiteľov, ktoré sme opísali, sú jedným z extrémov. Na druhom konci - a pre biznis rovnako ničiví - sú mäkkí šéfovia. Pracovať s nimi môže byť príjemné. Zarábať peniaze nikdy nebolo ľahšie, ale ich bezzásadovosť sa premietne len do priemerných výsledkov. Prečo? Títo "milí" šéfovia sa správajú ku každému s rovnakou jemnosťou, láskavou bojazlivosťou, ospravedlňujú chybné kroky bez toho, aby zvládli následky, a menia smer podľa potrieb a želaní všetkých.
Niekde medzi týmito dvoma extrémami - a zrejme oveľa bližšie k tvrdému koncu než k mäkkému - sú šéfovia, ktorí definujú pojem "tvrdosť" správne, a preto sa im darí dosiahnuť výborné, dlhodobé výkony svojich ľudí. Nie je prehnané, keď povieme, že šéfovia tohto typu sú hrdinami obchodnej sféry, nie zloduchmi. Možno sa pri nich necítia všetci pohodlne a útulne, ale ich dobré výsledky vytvárajú zdravé, férové pracovné prostredie, kde prosperujú ľudia i firma, kde sú zabezpečené pracovné istoty pre zamestnancov s dobrým výkonom a hodnota pre akcionárov. Čo by ste si mohli viac želať?
Pre tento typ šéfov tvrdosť znamená húževnatosť. Stanovujú jasné, náročné ciele. Spájajú tieto ciele s konkrétnymi očakávaniami výkonu. Robia časté a prísne prieskumy výkonov. Odmeňujú výsledky primerane, pričom najvyššie prémie dostávajú najefektívnejší pracovníci a úmerne s klesajúcim výkonom sa znižujú odmeny pre ostatných. Títo šéfovia sú neúnavne úprimní, dajú všetkým najavo, kde je ich miesto a ako sa darí firme. Správne tvrdí šéfovia každý deň tlačia na ľudí. Žiadajú od nich veľa a očakávajú, že to dostanú.
Pracuje sa preto s nimi ťažko? Prirodzene. Ak ste ochotný pracovať pre tvrdého šéfa, môže to byť pre vás neuveriteľne povzbudivé, lebo dosahujete veci, na ktoré ste si netrúfli ani pomyslieť.
Príkladom v praxi je prípad Boba Nardelliho, generálneho riaditeľa Home Depot, náročného, ale férového, priameho a sústredeného na výsledky. V nedávnom článku Business Week, ktorý velebil Nardelliho päťročný vzostup v Home Depot, sa objavila "odvrátená stránka príbehu," sťažnosti bývalých pracovníkov firmy, ktorí tvrdili, že Nardelli vo firme vytvoril dusnú kultúru strachu. Všimnite si, že títo pracovníci už vo firme nepracujú. Musíte si klásť otázky, prečo odišli. Jeho húževnatosť vytvorila také normy výkonnosti, ktoré oni neboli schopní splniť.
Jack Welch - je penzionovaným generálnym riaditeľom spoločnosti General Electric. Vo firme strávil štyridsať rokov, z toho dvadsať vo vedúcej pozícii. Jeho riadiace inovácie z neho urobili najvplyvnejšieho generálneho riaditeľa svojich čias. Od odchodu do dôchodku Jack Welch cestuje po svete, prednáša na rôzne témy, pôsobí ako poradca a píše knihy.
Suzy Welchová - je známou autorkou, komentátorkou a ekonomickou novinárkou. V poslednom čase napísala spolu s manželom Jackom bestseller Winning (Víťaziť). Je bývalou redaktorkou The Washington Post, Miami Herald, Associated Press a Harvard Business Review. Niekoľko rokov pôsobila ako poradkyňa pre manažment na Harvard Business School. (r)