Uznanie dokladov o štúdiu vonku trvalo aj tri roky

BRATISLAVA - Od ľudí, ktorí absolvovali stredoškolské alebo vysokoškolské štúdium v zahraničí, niektorí zamestnávatelia ...

Ľahké nie je ani dostať sa na štúdium do zahraničia, najmä keď ide o renovanú univerzitu. A potom treba ešte dlho vybavovať uznanie štúdia na Slovensku.

FOTO - ARCHÍV TASR

BRATISLAVA - Od ľudí, ktorí absolvovali stredoškolské alebo vysokoškolské štúdium v zahraničí, niektorí zamestnávatelia po návrate domov vyžadujú úradné overenie dokladov o vzdelaní. Niekedy to môže byť zdĺhavý a problematický proces.

Barbora Volková študovala kultúrnu antropológiu na Varšavskej univerzite. Pred dvoma rokmi sa vrátila na Slovensko. Na ministerstve kultúry, kde sa chcela zamestnať, od nej vyžadovali doklady o vzdelaní uznané slovenskými úradmi. Pri ich vybavovaní mala problém, pretože na Slovensku sa kultúrna antropológia neštudovala. "Trvalo viac ako pol roka, kým sa mi to podarilo," hovorí Volková. O možnosť zamestnania na ministerstve kultúry medzitým prišla. "Pritom na štúdium do Poľska ma vyslalo ministerstvo školstva prostredníctvom domu zahraničných stykov, ktorý je jeho súčasťou," hovorí Volková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podobnú skúsenosť má aj Martin Lukáč. Po skončení strednej školy v Bordeaux sa rozhodol študovať kognitívne vedy na viacerých fakultách vo Francúzsku. Po piatich rokoch štúdia dosiahol titul magister kognitívnych vied. "Na Slovensku takýto odbor neexistoval a ja som mal diplom z viacerých fakúlt, Univerzita Komenského v Bratislave mi uznala iba bakalára," hovorí Lukáč. Nastúpil do ústavu informatiky, kde mal plat na úrovni bakalára. Po troch rokoch vybavovania nostrifikácie dokladov sa rozhodol, že opustí Slovensko. Momentálne si robí doktorandské štúdium v Amerike, kde od neho nikto nežiadal nostrifikáciu dokladov.

"Pred vstupom do Európskej únie naša legislatíva predpisovala, aby študenti, ktorí sa vzdelávali v zahraničí, nostrifikovali svoj doklad o vzdelaní. Vtedy to mali plne v kompetencii vysoké školy rovnakého alebo príbuzného študijného zamerania ako bolo absolvované štúdium. Ak sa študijný odbor na Slovensku nevyučoval, žiadateľ sa musel obrátiť na ministerstvo školstva," hovorí Mária Holická z Univerzity Komenského v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Vstup do únie priniesol zmeny v oblasti uznávania dokladov o vzdelaní. "Rozoznávame dve základné formy uznávania dokladov o vzdelaní, a to na účely pokračovania v štúdiu a uznávanie na účely výkonu povolania" hovorí Eva Frayová z ministerstva školstva, ktorá je poverená vedením strediska na uznávanie dokladov o vzdelaní.

Uznávanie dokladov na účely pokračovania v štúdiu je v kompetencii vysokej školy, ktorá prijíma študenta na štúdium. Ak na Slovensku neexistuje škola s príbuzným odborom, rozhoduje o tom ministerstvo školstva.

Uznávanie dokladov na účely výkonu povolania sa rozlišuje na regulované a neregulované. Regulovaným povolaním sú napríklad lekári, učitelia, architekti, farmaceuti.

"Keď chce absolvent vykonávať regulované povolanie na Slovensku, uznávanie dokladov občanov členských štátov Európskeho hospodárskeho priestoru (sú to členské štáty Európskej únie, Nórsko, Lichtenštajnsko a Island) a Švajčiarska je v kompetencií strediska na uznávanie dokladov o vzdelaní," hovorí Frayová.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade neregulovaných povolaní je postup rovnaký ako pri uznávaní dokladov na účely ďalšieho štúdia.

Úlohu zohrávajú aj dohody medzi jednotlivými štátmi o uznávaní dokladov, ktoré obsahujú osobitné predpisy o školách. Slovensko má zmluvu o vzájomnom uznávaní dokladov s Českou republikou, Maďarskom, Nemeckom, Poľskom, Chorvátskom, Rumunskom a s Rakúskom máme memorandum porozumenia.

Stredné školy

Predmety, ktoré v zahraničí neabsolvovali, sa doučia

Stredoškoláci môžu absolvovať v zahraničí celé štúdium alebo len jeho časť. Po návrate na Slovensko od nich zamestnávateľ alebo vysoká škola žiada úradné uznanie vzdelania.

Uznanie časti štúdia

Ak študenti absolvujú v zahraničí iba časť stredoškolského štúdia, po príchode musia urobiť diferenčné skúšky. "Študenti väčšinou odchádzajú na ročné pobyty v druhom a treťom ročníku," hovorí riaditeľka gymnázia v Bratislave Ľubomíra Kováčová.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto prípade je uznanie štúdia v kompetencii riaditeľa kmeňovej školy na Slovensku, ktorý porovná učebné plány a rozhodne o vykonaní doplňujúcej skúšky. Diferenčné skúšky robia zvyčajne v auguste a najviac z troch predmetov. Najčastejšie zo slovenčiny a dejepisu.

"Veľakrát sa so študentmi dohodneme už pred odchodom do zahraničia. Niektorí stredoškoláci sa rozhodnú, že doplňujúce skúšky nebudú robiť a zopakujú si ročník, je to na ich rozhodnutí," hovorí Kováčová.

Všetci študenti musia absolvovať učivo predpísané pre jednotlivé typy stredných škôl.

Uznanie celého štúdia

Tí, čo absolvujú v zahraničí celé štúdium a chcú pokračovať v ďalšom štúdiu na Slovensku alebo vykonávať povolanie na živnosť, musia požiadať o uznanie dokladov o vzdelaní.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadosť o uznanie dokladov vydáva krajský školský úrad alebo stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní na ministerstve školstva. "Je to zložitý proces, pri ktorom sa skúma, či absolvent študoval v rámci Európskej únie a či doklady potrebujú z dôvodu zamestnania alebo na ďalšie štúdium," hovorí Dagmar Kurejová z Krajského školského úradu v Bratislave.

Krajský školský úrad vydáva rozhodnutie o uznaní alebo potvrdenie o rovnocennosti dokladov o vzdelaní získaných v zahraničných základných a stredných školách. Potvrdenie vydáva len v prípadoch, keď žiaci absolvujú štúdium v krajine, s ktorou má Slovensko podpísanú zmluvu o vzájomnom uznávaní dokladov. Vtedy žiadateľ nepotrebuje štátne uznanie dokladov.

V prípade štúdia v krajine, s ktorou zmluvu uzavretú nemáme, pravosť dokladov musí byť overená v príslušnej krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Krajský školský úrad preskúma všetky požadované doklady. "Ak nie sú doklady kompletné, neprevezmeme ich, lebo proces uznávania nemôže pokračovať," hovorí Kurejová.

Ak žiadateľovi chýba absolvovanie niektorých predmetov - napríklad slovenčiny - musí z nich urobiť skúšku na Slovensku a vzdelanie si doplniť v súlade s našimi predpismi. "Na akej škole a kedy vykoná skúšku, určí krajský školský úrad," hovorí Kurejová.

Uznanie celého stredoškolského štúdia na škole v zahraničí

K žiadosti na uznanie rovnocennosti dokladu treba priložiť

notárom overenú kópiu originálu dokladu, ak ide o potvrdenie, notárom overenú kópiu originálu dokladu legalizovanú superlegalizovanú alebo sapostille, ak ide o rozhodnutie, originál alebo notárom overenú kópiu prekladu dokladu do slovenského jazyka, odborné stanovisko Strediska na uznávanie dokladov o vzdelaní, ktorého adresa je: Ministerstvo školstva SR, Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní, Stromová 1, 813 30 Bratislava 1 ďalšie doklady (vysvedčenia z jednotlivých ročníkov, učebný plán, učebné osnovy a pod.), potrebné na určenie doplňujúcich skúšok, dvestokorunový kolok Uznanie časti stredoškolského štúdia na škole v zahraničí

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ školy

určí vyučovacie predmety, z ktorých sa má skúška vykonať, a obsah skúšky, určí termín skúšky po prerokovaní so zákonným zástupcom žiaka, zaradí žiaka po jeho návrate zo zahraničia do príslušného ročníka podľa výsledkov dosiahnutých v predchádzajúcom vzdelávaní. Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní

na žiadosť zákonného zástupcu žiaka alebo riaditeľa kmeňovej školy vydá odborné stanovisko k uznaniu časti štúdia na škole v zahraničí, vykoná hodnotenie žiaka na škole v zahraničí do slovenskej klasifikačnej stupnice. Postup pri uznávaní dokladov o vzdelaní na akademické účelyAk chce absolvent zahraničnej školy pokračovať v ďalšom štúdiu na Slovensku, so žiadosťou o uznanie dokladov o vzdelaní sa musí obrátiť na stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní, ktoré dáva odborné stanoviská k jeho štúdiu. K vybaveniu žiadosti treba predložiť notársky overený doklad o vzdelaní preložený do slovenského jazyka spolu s overením a výpisom absolvovaných predmetov alebo skúšok na zahraničnej škole.

SkryťVypnúť reklamu

Stredisko po overení a posúdení predloženého dokladu vydá odporúčanie, v ktorom uvedie aj príslušný orgán, na ktorý sa musí žiadateľ ďalej obrátiť.

Doklad o vzdelaní zo zahraničia získaný po absolvovaní vysokoškolského štúdia uznáva vysoká škola, ktorá uskutočňuje študijný program v rovnakom alebo príbuznom študijnom odbore. Ak na Slovensku škola s podobným odborom neexistuje, o uznaní dokladov rozhoduje ministerstvo školstva.

Postup pri uznávaní dokladov o vzdelaní na profesijné účely

Štátna správa, ale aj iní zamestnávatelia vyžadujú úradne overené doklady o vzdelaní. Postup pri vybavovaní sa líši od toho, či žiadateľ študoval v krajinách Európskej únie, alebo nie. Uznávanie vzdelania získané v členskom štáte sa rozlišuje na výkon regulovaných a neregulovaných povolaní na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Stredisko na uznávanie dokladov sa vo svojich rozhodnutiach vyjadruje iba k dokladom o vzdelaní. Regulované povolania môžu byť podmienené aj praxou, bezúhonnosťou a inými odbornými náležitosťami. Vtedy konečné rozhodnutie vydáva napríklad príslušný orgán - napríklad ministerstvo zdravotníctva, živnostenský úrad alebo záujmové komory.

Zoznam regulovaných povolaní s príslušnými rozhodujúcimi orgánmi sa nachádza na stránke ministerstva školstva, www.minedu.sk.

Postup pri uznávaní odborných kvalifikácií pre regulované povolanie

Žiadateľ predkladá stredisku alebo príslušnému orgánu písomnú žiadosť s označením konkrétneho regulovaného povolania, ktoré chce na Slovensku vykonávať a nasledovné doklady:

preukaz totožnosti, overenú kópiu dokladov o vzdelaní, výpis o absolvovaných predmetoch a vykonaných skúškach alebo dodatok k diplomu, potvrdenie o absolvovanej odbornej praxi, kolky v hodnote 3000 Sk, iné doklady, ak to ustanovuje osobitný predpis. Od žiadateľa sa požaduje aj osvedčený preklad dokladov o vzdelaní do štátneho jazyka.

SkryťVypnúť reklamu

Postup pri uznávaní dokladov pre neregulované povolanie v rámci EÚ

Ak povolanie, ktoré chce absolvent vykonávať, nie je regulované, netreba požiadať o uznanie dokladu o vzdelaní. Zamestnávatelia však majú možnosť požiadať svojich zamestnancov o preukázanie sa kvalifikácie príslušnými dokladmi. V tomto prípade má v kompetencii uznávanie dokladov o vzdelaní vysoká škola, ktorá uskutočňuje študijný program v rovnakom alebo príbuznom študijnom odbore. Ak na Slovensku taká neexistuje, uznanie je v kompetencii ministerstva školstva.

Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní vydáva v oboch prípadoch odborné odporúčacie stanoviská, v ktorých označuje hlavne stupeň vzdelania a vierohodnosť školy, ktorá príslušný doklad o vzdelaní vydala.

Na vydanie treba predložiť

SkryťVypnúť reklamu

žiadosť, doklad o vzdelaní, ktorý je preložený do slovenského jazyka spolu s apostilou, výpis absolvovaných predmetov alebo skúšok. Postup pri uznávaní dokladov mimo EÚ

Ak absolvent študoval mimo únie, postup je rovnaký ako uznávanie dokladov o vzdelaní občanov členských štátov únie na účely výkonu neregulovaného povolania. Na vydanie dokladov je potrebné predložiť to isté čo v predchádzajúcom prípade.

Postup pri uznaní časti štúdia na vysokej škole v zahraničí

O uznaní časti štúdia rozhoduje vysoká škola, ktorá uskutočňuje študijný program v rovnakom alebo príbuznom študijnom odbore. Vysoká škola porovná študijné programy a v prípade potreby predpíše študentovi vykonanie doplňujúcich skúšok.

Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní vydá na žiadosť študenta alebo vysokej školy, na ktorej chce študent u nás v štúdiu pokračovať, odborné stanovisko k uznaniu časti štúdia na vysokej škole v zahraničí. Stredisko preverí, či vysoká škola, na ktorej študent v zahraničí študoval, je štátom uznanou vysokou školou a vykoná hodnotenie štúdia do slovenskej klasifikačnej stupnice.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 719
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 239
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 771
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 439
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 725
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 256
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 255
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu