BRATISLAVA – Politici chcú obchodníkom opäť predpísať, koľko slovenských výrobkov majú ponúkať. Ministerstvo hospodárstva pred poldruha rokom so svojím návrhom zákona o obchodných reťazcoch nepochodilo, ale návrh sa v parlamente (zrejme v marci) objaví opäť. Oficiálne ho tentoraz vypracovala skupina koaličných poslancov, zákulisne sa však vie, že ide o úpravu predchádzajúcej verzie.
„Sme proti zákonu, ktorý sa má zneužiť na ochranu záujmov niektorých výrobcov. Nie je možné, aby sa diktovalo, čo má obchodník predávať,“ hovorí Tadeusz Frackowiak, viceprezident Zväzu obchodu Slovenskej republiky.
Autori zákona sa snažia obmedziť monopolné, neobvyklé a nečestné praktiky, ktoré vedú „k uzatváraniu ekonomicky nevýhodných zmlúv najmä pre domácich potravinárskych výrobcov“. Jeden z autorov, poslanec Vladimír Faič, hovorí, že zákonom chcú predísť tomu, aby zahraničné obchodné systémy nemohli tlačiť slovenských producentov do neúnosne nízkych cien, do vymáhania zliav a poplatkov pri uvádzaní nových výrobkov na trh, do reklamných akcií, ktoré odmieta platiť obchod.
Sporným bodom návrhu je však povinnosť obchodníkov dodržiavať konkurenciu tovarov. Obchodné reťazce by museli zabezpečovať pri určitých výrobkoch aspoň 70-percentný podiel produktov slovenských výrobcov. To je práve dôvod, prečo ekonomickí ministri na čele s vicepremiérom Ivanom Miklošom pôvodný návrh odmietli.
Už pred rokom a pol tvrdo vystúpili proti zasahovaniu do podnikateľského prostredia aj obchodníci. Podľa nich je dnešná nová verzia opäť pokusom o vytváranie ochranného dáždnika nad domácou výrobou neschopnou konkurencie.
„Namiesto toho, aby štát koncepčne a premyslene riešil obrovské dovozy ekonomickými pákami, chce to hodiť na krk obchodníkom,“ hovorí prezident zväzu obchodu Pavol Konštiak. Podľa experta v oblasti obchodu Ľubomíra Drahovského by sa tak obmedzil boj o zákazníka spôsobom, aký nepozná žiadna z transformujúcich sa krajín.
Autori zákona tvrdia, že pôsobenie reťazcov obmedzujú mnohé štáty. Experti však spresňujú, že sa reguluje len ich územné rozloženie, čo podporujú aj naši obchodníci. Z návrhu zákona to však vypadlo. Vo Francúzsku a Rakúsku – najnovšie sa o to pokúšajú aj Poliaci – sa k vstupu reťazcov vyjadrujú miestne orgány.
TÁŇA RUNDESOVÁ