
Minister obrany Jozef Stank sa pri príležitosti Medzinárodného dňa žien stretol pri pohári vína s vojačkami z povolania, ktoré pracujú na ministerstve. FOTO ČTK – SAMUEL KUBÁNI
dožadovať, aby mali možnosť preniknúť aj na najvyššie priečky hierarchie v armáde.
„U vojakov základnej služby má žena z mnohých dôvodov väčšiu autoritu než muž, ale niektorým kolegom musíte dokazovať, že dokážete byť profesionálom,“ tvrdí práporčíčka Alexandra Števaňáková, ktorá sa ako predsedníčka Združenia žien v armáde zasadzuje o vzostup kolegýň po kariérnom rebríčku. „Bariéru v mysliach“ pripúšťa i minister: „Vojenské povolanie je dosiaľ vnímané skôr ako mužské.“
„Dokážem si predstaviť ženu ako námestníčku či poradkyňu ministra. Prečo minister či náčelník generálneho štábu majú za poradcu len muža? Pýta sa práporčíčka, ktorá velí rezortnému archívu. „Najprv musíme zmeniť povedomie, a to ani nie u žien, ale u mužov. Ale trend je nezadržateľný, vychádza z celej spoločnosti a armády sa dotkne ako prvý.“
Minister Stank na svoju obhajobu uvádza nedávne vymenovanie dvoch žien do postavenia sekčnej šéfky, respektíve generálnej právnej zástupkyne rezortu.
V slovenských uniformách teraz slúži 807 profesionálnych vojačiek, ale asi osmina momentálne čerpá materskú dovolenku. Jediná žena dosiahla hodnosť plukovníčky, štyri sú podplukovníčkami, ale najpočetnejšie sú nadrotmajsterky, podpráporčíčky a kapitánky.
Slovenky teraz tvoria 3,8 percenta „mužov so zbraňou“, ale Stankova armádna reforma „Model 2010“ ráta s desaťpercentným zastúpením vojačiek, ako je bežné v európskych štátoch NATO. (čtk)