BRATISLAVA – „Na každej úrovni nám jednoznačne povedali – ani Mečiar, ani HZDS,“ hovorí o svojej skúsenosti z návštevy Spojených štátov amerických predseda SMK Béla Bugár. Spojené štáty očakávajú podľa neho po voľbách pokračovanie politickej kontinuity a stability.
„Po pozvánke Slovenska do NATO bude pokračovať ratifikačný proces, ktorý môže trvať aj rok a pol. Americký senát bude o tom hlasovať ako posledný. Je preto dôležité vytvoriť dôveryhodnú a stabilnú vládu,“ hovorí Bugár. Povedal, že sa nestretol s názorom, kto by mal byť v budúcej vláde, ale ak si odpočíta, s kým mali v USA zlé skúsenosti, „jednoznačne vychádza, aká vláda môže po voľbách vzniknúť“.
Americkí predstavitelia sa zaujímali o pokračovanie spolupráce krajín Visegrádskej štvorky. „Druhá otázka bola vždy, či sa po voľbách v Maďarsku slovensko-maďarské vzťahy znormalizujú. Povedal som, že sa na to netreba pozerať len z jednej strany. Informoval som o návrhu KDH o zabezpečení zvrchovanosti Slovenska i o stanovisku slovenskej vlády.“
Témou rokovaní vo Washingtone bola i požiadavka maďarského premiéra Viktora Orbána zrušiť Benešove dekréty. Bugár zdôraznil, že SMK dodrží záväzok neotvárať túto otázku počas mandátu Dzurindovej vlády. Podľa Bugára Benešove dekréty nie je ani možné zrušiť, pretože väčšina z nich upevnila základy štátu. „Nemyslíme si však, že si môžeme dovoliť neplniť rozhodnutie Rady Európy 175, v ktorom sa hovorí, že Slovensko prisľúbilo odstrániť zo svojej legislatívy zákony založené na kolektívnej vine.“ Líder SMK tvrdí, že ide o tri či štyri dekréty, ktoré majú vplyv na reštitúcie.
Na otázku, či SMK vyhovie požiadavke neotvárať tému dekrétov, ak bude opäť súčasťou budúcej vlády, Bugár odpovedal, že je to zavčasu položená otázka. „Nepoznáme výsledky volieb. Nebude to však fungovať tak, že niekto SMK vyzve, aby sa zriekla toho alebo onoho. Ak platí rozhodnutie Rady Európy, tak to nie je len otázka SMK, ale celého štátu,“ dodal. (sp)