BRATISLAVA – Mimovládnym organizáciám sa podarilo zabrzdiť ďalší neštandardný nápad ministerských úradníkov, tentoraz škandalózny návrh novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Úradníci z ministerstva školstva chceli obmedziť, sťažiť a zdražiť prístup k informáciám. Podľa návrhu by sa napríklad zúžil počet osôb povinných informovať, predĺžila by sa lehota na poskytnutie informácií z desiatich dní na pätnásť.
Minister školstva Milan Ftáčnik prijal na dvojhodinovom rokovaní s mimovládnymi organizáciami šesť zo siedmich pripomienok ich zástupcov. „Nemyslím si, že bolo ihneď treba novelizovať tento zákon. Sú niektoré veci, ktoré by bolo dobré upraviť, ale nie akútne. Podľa uznesenia vlády malo ministerstvo školstva pripraviť novelu infozákona, ale išlo skôr len o uhladenie a odstránenie legislatívnych chýb. Lenže oni pripravili nezmysel,“ povedal právnik Tomáš Kamenec, zastupujúci Občiansku iniciatívu za dobrý zákon o slobodnom prístupe k informáciám.
Milan Ftáčnik povedal, že išlo o horlivosť úradníkov, ktorí návrh údajne omylom dali na internetovú stránku. „Tomu by som aj veril, na druhej strane sme ministrovi povedali, že on za tých úradníkov zodpovedá,“ povedal Kamenec.
Minister priznal, že návrh novely nebol dostatočne dôsledne spracovaný a v niektorých prípadoch obmedzoval prístup k informáciám. Podľa neho bolo prvoradým cieľom zákon zlepšiť, aby lepšie slúžil občanom. Zlý návrh by mali úradníci prepracovať do dvoch týždňov.
Hneď po zverejnení návrhu sa spustila lavína kritiky.
Podľa právnika Vladimíra Pirošíka by v prípade schválenia novely pod pôsobnosť zákona prestal patriť napríklad parlament, prezident, Ústavný súd, prokuratúra, všeobecné súdy, Najvyšší kontrolný úrad alebo ombudsman. Občania by tiež stratili právo pýtať sa na činnosť obchodných spoločností založených štátom, obcami a ich organizáciami, ktoré narábajú s verejnými prostriedkami.
Pôvodný infozákon sa zatiaľ v plnej miere nedostal do krvi všetkým, ale slúži prakticky každému občanovi, ktorý chce získať oficiálne informácie od úradov, ministerstiev, napríklad o hospodárení a ďalšie podklady.