Zákon zaradený do programu marcovej schôdze parlamentu rieši len podmienky evidencie, šírenia a uchovávania audiovizuálnych diel.
"Spájať zákon o ochrane audiovizuálneho dedičstva s riešením financovania tvorby sa nám nezdalo šťastné," povedala Zuzana Mistríková, šéfka sekcie médií a audiovízie ministerstva kultúry.
Jej sekcia pracuje aj na návrhu zákona, ktorého obsahom by malo byť zriadenie verejného fondu na podporu audiovizuálnej tvorby. Z neho by mali byť financované aj nové slovenské filmy.
Vznik fondu presadzovali filmári už dávnejšie, vždy však narážali na odpor tých, čo by doňho mali prispievať okrem štátu, teda súkromných televízií a distributérov filmov či majiteľov kinosál.
Podľa filmového distribútora Ivana Hronca podobné fondy existujú v zahraničí, hoci všade sa diskutuje o tom, kto o použití takto získaných prostriedkov rozhoduje.
Maďarský príklad však podľa Hronca ukazuje, že za niekoľko rokov existencie fondu sa podarilo výrazne zvýšiť produkciu filmov na súčasných 20 - 25 filmov ročne.
"Je bežný európsky štandard, že peniaze plynú z troch viacerých zdrojov - verejné fondy predstavujú asi 30 - 35 percent, nezávislí producenti a európske fondy poskytujú asi 16 percent a verejnoprávna televízia prispieva ďalšími asi 49 percentami," povedal producent Patrik Pašš.
Práve nečinnosť našej STV podľa Pašša spôsobuje to, že sme v pôvodnej audiovizuálnej tvorbe úplne na chvoste európskych krajín.
Aby bola naša kinematografia štandardná, potrebovala by mať podľa neho v systéme asi 400 - 500 miliónov korún.
Slovenskí filmári dostávajú dnes peniaze prostredníctvom grantového systému. Minister kultúry František Tóth na grantový program Audio Vízia 2006 vyčlenil 150 miliónov korún, minulý rok to bolo 88 miliónov.
V prvom kole bolo predložených 117 projektov. Januárová komisia rozdelila doteraz asi 40 miliónov.
Českí filmári budú mať 300 až 380 miliónov ročne
PRAHA - Aj v Česku je pripravená novela zákona o kinematografickom fonde, vďaka ktorej by mohol český film získať asi 300 až 380 miliónov ročne.
Zákon sa nepáči televíziám či prevádzkovateľom kín, ktorí budú musieť do fondu prispievať.
Novelu musí ešte potvrdiť Senát.
Majitelia kín by mali odvádzať do fondu dve percentá z výnosov zo vstupného, distribútori video a DVD nosičov tri percentá, súkromné televízie tri percentá z výnosov z reklamy a z teleshoppingu, verejnoprávna televízia pol percenta zo zisku.
O rozdeľovaní prostriedkov z fondu by mala rozhodovať 15-členná komisia. Deväť jej členov by mala voliť snemovňa na návrh ministerstva kultúry z okruhu tvorcov, šesť členov majú navrhnúť televízie, prevádzkovatelia kinosál a distribútori filmov. (čtk)