
FRANTIŠEK LAURINEC
50-ročný právnik
„Mám futbalu čo dať. Mám energiu. Som človekom, ktorý netrpí núdzou. Aj napriek finančným kauzám sa každému môžem pozrieť do očí. V našej činnosti bolo viac pozitív ako negatív.“
BRATISLAVA – Kvarteto kandidátov František Laurinec (prezident Slovenského futbalového zväzu), Mikuláš Tarči (súčasný generálny sekretár SFZ), Ladislav Veselský (bývalý generálny sekretár) a Ján Sitek (exminister obrany) vyrukuje na dnešnej konferencii v bratislavskom Dome športu do boja o prezidenta SFZ. Stoštyridsaťsedem delegátov zvolí aj nový výkonný výbor a predsedu revíznej komisie.
Za tri roky pád do bahna
Hoci za trojročného Laurincovho pôsobenia na čele zväzu slovenský futbal spadol športovo i morálne do bahna, má 50-ročný právnik teoreticky najväčšie šance na obhájenie svojej pozície. Delegáti mu však akiste nezabudnú finančný škandál spojený s bývalou pracovníčkou medzinárodného oddelenia, kauzu o využití peňazí klubmi pred záverečným turnajom majstrovstiev Európy hráčov do 21 rokov. Rovnako tak aj jeho podľahnutie nátlakom Slovana a Interu v prípade uvoľnenia ich reprezentantov na olympiádu 2000 do Sydney. Ale i skutočnosť, že slovenská futbalová reprezentácia sa nepohla smerom dopredu. Skôr naopak.
Laurinec bol tým šéfom zväzu, pod ktorého rukami sa vlajková loď nášho športu číslo jeden prepadla do piatej desiatky svetového rebríčka a ligové kluby pomaly so železnou pravidelnosťou vypadávajú už z prvých kôl európskych pohárových súťaží. Slovenský futbal sa stal v medzinárodnej konfrontácii vďačným fackovacím panákom. S chuťou si do neho udrie už aj azerbajdžanský amatér.
Pozitíva vraj prevažujú
Laurinec vidí veci inak. Hovorí, že v činnosti zväzu za trojročné obdobie prevážili pozitíva nad negatívami. Ktorý funkcionár by tvrdil opak? Pravdu má v tom, že organizovanie ME 2000, pridelené Slovensku až po odrieknutí Talianska, sa vydarilo a podujatie bolo prvý raz v histórii šampionátov ziskové. Plusom zväzového aparátu je i začiatok budovania Národného tréningového centra v Senci a zmazanie dlhu 50 miliónov korún po predchádzajúcom vedení. Tu sa výpočet Laurincovej samochvály končí.
„Dokázal som si udržať nezávislosť od politických, ekonomických a iných tlakov. Dodržal som objektivitu a neutralitu pri riadení súťaží. Tri roky som pracoval nezištne – zväz mi platil len služobné auto a mobilné telefóny. Naštartovali sme niektoré investičné programy, v ktorých by som chcel ešte ďalšie štyri roky pokračovať,“ vyhlásil šéf zväzu, za ktorého éry slovenský ligový futbal takmer vymizol z televíznej obrazovky. A reprezentačný, najmä z ihrísk našich kvalifikačných súperov, až na pár výnimiek tiež.
Laurinca znervóznil Tarči
Do štvrtka mohol Laurinec spávať pokojnejšie. Dva dni pred konferenciou sa však rozhodol zapojiť do kandidátskeho boja aj jeho podriadený – Mikuláš Tarči. S touto myšlienkou sa bývalý manažér Interu a Slovana pohrával už predtým, ale upustil od nej. Tento týždeň nečakane zmenil stanovisko. Podľa jeho slov ho do finálového súboja „postrčili“ bratislavské kluby Slovan a Rapid. V zákulisí znie, že má silnú podporu veľkopodnikateľov pohybujúcich sa v našom futbale.
Laurinca tento krok evidentne zaskočil. „Mrzí ma, že Tarči bude kandidovať, lebo ja osobne som ho navrhol do výberového konania na post generálneho sekretára.“ Došlo tak ku kurióznej situácii, pretože proti Laurincovi sa dnes nepostaví len súčasný, ale aj bývalý zväzový „generál“ Ladislav Veselský, ktorý musel pred pol druha rokom zo svojej funkcie odísť. Po odhalení finančného škandálu na medzinárodnom oddelení SFZ.
Veselský je za zmeny
Veselského (na najvyššiu stoličku ho navrhla druholigová Banská Bystrica a niekoľko menších východoslovenských mužstiev) predvolebným mottom je zmena na vedúcich postoch. Prezentoval ho dva dni pred konferenciou. „Katastrofálny prepad v rebríčkoch FIFA a UEFA sa musí zastaviť. Nie je predsa možné, aby sa náš majster roky nevedel prebojovať do hlavnej súťaže Ligy majstrov. Malo by sa zvážiť, či súčasný marketingový partner zväzu Šport Progress viac prispieva sebe, alebo nášmu futbalu. Jedným z nesplnených cieľov je vrátiť futbal na televízne obrazovky. Pokiaľ ide o Superligu, všetko hovorí v neprospech desiatich tímov. Ideálny stav je štrnásť mužstiev,“ prezradil čosi zo svojej pripravovanej správy Veselský.
Jánovi Sitekovi, bývalému ministrovi obrany, musí byť jasné, že v tejto konkurencii je len outsiderom. Hoci kedysi hrával za Martin a v súčasnosti vedie športový klub v Podbieli, ktorý má aj futbalové mužstvo, predsa len mu chýbajú širšie praktické skúsenosti.
Dnešné voľby prezidenta budú tajné. Kto získa nadpolovičnú väčšinu hlasov v prvom kole, stane sa víťazom. Ak by k tomu neprišlo, postúpia do druhého kola dvaja kandidáti s najväčším počtom hlasov. V ňom už rozhodne väčší počet získaných hlasov.
MIROSLAV BUKOV