Je možné, že sa u nás začne pestovať geneticky upravená kukurica

BRATISLAVA - Už túto jar možno zasadia slovenskí farmári po prvý raz geneticky upravenú kukuricu, ak im to nik nezakáže. Miluše Kusendová, hovorkyňa firmy Monstanto, ktorá kukuricu dodáva, tvrdí, že naši farmári "majú záujem o túto technológiu".

Geneticky modifikovaná kukurica vyzerá, ako keby bola normálna.

FOTO - REUTERS

BRATISLAVA - Už túto jar možno zasadia slovenskí farmári po prvý raz geneticky upravenú kukuricu, ak im to nik nezakáže. Miluše Kusendová, hovorkyňa firmy Monstanto, ktorá kukuricu dodáva, tvrdí, že naši farmári "majú záujem o túto technológiu".

Greenpeace na Slovensku požiadal inšpekciu životného prostredia, aby vydala zákaz na pestovanie tejto kukurice a odvoláva sa na nové dôkazy, že je nebezpečná. Vedci z Maďarskej akadémie vied vraj objavili, že pozmenené gény v kukurici, ktoré ju majú chrániť pred škodcami, vylučujú nebezpečné toxíny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štúdiu o negatívnom vplyve kukurice zverejnili v Maďarsku vo februári a tamojší ministri životného prostredia a pôdohospodárstva ju na jej základe zákazali pestovať.

Kukurica obsahuje gény, ktoré sa používajú v postreku proti škodlivej vijačke. Maďarský vedec Béla Darvas tvrdí, že podľa ich výskumu si škodcovia vyvinuli odolnosť proti tomuto génu a že okrem toho toxín v génoch kukurice ohrozuje aj iné živočíchy. Navyše, ostáva v strnisku na poli aj po žatve.

Kusendová sa bráni, že geneticky upravenú kukuricu povolila Európska únia a každá krajina, ktorá jej pestovanie zakáže, musí potvrdiť existenciu nových dôkazov o jej škodlivosti. Kukuricu podľa nej pestuje Španielsko, Portugalsko, Nemecko aj Francúzsko.

Martina Badidová z Greenpeace je presvedčená, že práve maďarský výskum je novým dôkazom a verí, že naše ministerstvo životného prostredia vydá zákaz "dovozu kukurice na Slovensko". Taký zákaz vydalo Grécko, Maďarsko a Poľsko.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Tatiany Horeckej z inšpekcie životného prostredia sa budú podnetom Greenpeace zaoberať. Podobný podnet dostali už aj vlani, ale vtedy takúto kukuricu na Slovensku ešte nikto nepestoval.

(haj)

Demokracia po švajčiarsky - ako dopadla kukurica

Švajčiarska ambasáda premietla slovenským poslancom i odborníkom politický triler, dokumentárny film Kukurica v parlamente. Ukázal, ako v praxi funguje švajčiarska demokracia. Išlo o zákon, ktorý mal zakázať pestovanie geneticky upravených rastlín.

Takmer dva roky sledovali filmári poslancov jedného výboru aj dianie v pléne. Film ukázal, ako sa počas neverejných rokovaní výborov rodia koalície, ale aj ako sa taktizuje a presviedča.

"Nie je to o hľadaní pravdy, často ide o to, uhádnuť, kto aký názor zastáva," pripustil profesor Jacques Neirynck, bývalý poslanec a jeden z protagonistov filmu. Ako kresťanský demokrat v strede politického spektra bol práve on jazýčkom na váhach.

SkryťVypnúť reklamu

Médiá nemajú prístup priamo na rokovanie výborov, čo síce podľa Petre Bieriho vyzerá "nedemokraticky", ale poslanci sú zasa slobodnejší vo vyjadrovaní.

Poslanec Johannes Randegger vysvetlil, že vo Švajčiarsku sa rodia koalície nie podľa parlamentnej väčšiny, ale podľa konkrétnej témy. Aj preto je výsledok hlasovania vždy veľmi napínavý. Švajčiarski poslanci v rozprave otvorene priznávajú, že zastupujú istú záujmovú či lobistickú skupinu.

Parlament napokon po mesiacoch dohadovania zákaz neodhlasoval. Švajčiari však o zákaze hlasovali napokon aj v referende a obyvateľstvo malo iný názor ako poslanci - hlasovalo za zákaz.

Slovenský poslanec Miroslav Maxon, ktorý sa na premietaní filmu zúčastnil, ocenil švajčiarsku demokraciu. Upozornil aj na to, že kým rokovanie švajčiarskeho výboru trvalo 12 mesiacov, u nás trvá často len 12 minút. (zu)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 676
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 461
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 424
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 452
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 593
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 981
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu