BRATISLAVA - Slovensko vo všeobecnosti dodržiava ľudské práva, ale má problémy s korupciou, príliš dlhým zadržiavaním ľudí vo väzbe, obmedzením náboženských práv a diskrimináciou Rómov. Tvrdí to každoročná správa ministerstva zahraničných vecí USA o dodržiavaní ľudských práv vo svete.
Oblasť ľudských práv v slovenskej vláde pokrýva vicepremiér Pál Csáky. Podľa jeho hovorcu Martina Urmaniča je najnovšia správa podobná ako predchádzajúca. "Je to potvrdenie, že na Slovensku je potrebný antidiskriminačný zákon a, že sa viac treba venovať problémom rómskeho etnika," povedal. Slovensko zákon síce prijalo, ale Ústavný súd označil za protiústavnú časť, ktorá pripúšťala pozitívnu diskrimináciu, čo malo pomôcť najmä Rómom.
Urmanič správu chápe ako "vnímanie stavu ľudských práv na Slovensku zo strany jedného zo svetových lídrov", ale pre vládu sú dôležité údaje našich inštitúcií sledujúcich dodržiavanie ľudských práv.
Správa nám okrem iného vyčíta korupciu na súdoch, dlhé súdne konanie a dĺžku väzby. Ešte vlani bolo možné držať človeka päť rokov bez toho, aby bol právoplatne odsúdený. "Vlani boli súdy schopné vyriešiť všetky veci, ktoré im v danom roku prišli, problémom zostávajú nevybavené veci," povedala Ľubomíra Miklovičová z tlačového odboru ministerstva spravodlivosti.
K výhradám o dĺžke väzby pripomenula, že nový Trestný poriadok ju skrátil na štyri roky pri najzávažnejších činoch. Korupciu v justícii zase odbúrava princíp nulovej tolerancie, inštitút agenta, či zriadenie špeciálneho súdu a prokuratúry. "Už dnes sú trestne stíhaní dvaja sudcovia za korupciu, niekoľko advokátov, ale aj iné právnické profesie."
Problémom je podľa správy aj obmedzenie náboženských slobôd. Slovensku správa vyčíta, že má 16 registrovaných náboženstiev a ďalšie musia získať až 20-tisíc podporovateľov, aby ich mohli zaregistrovať. Týka sa napríklad moslimov, malých protestantských cirkví či scientológov.
Ján Juran z odboru cirkví na ministerstve kultúry tvrdí, že tieto cirkvi môžu slobodne hlásať svoje náboženstvo, ale nemajú "nadpráva", ako registrované cirkvi. Tie spočívajú napríklad v práve na dotácie zo štátneho rozpočtu. Z legislatívneho hľadiska sú možnosti na riešenie situácie, ale zatiaľ chýba politická vôľa. (rp)
Čína má vlastnú správu, obviňuje v nej Spojené štáty
Spomedzi 196 krajín sveta, v ktorých monitorujú USA dodržiavanie ľudských práv, sa v najhoršej sedmičke umiestnila Čína. Tá na oplátku vydala vlastnú správu, v ktorej upozornila na rôzne prípady porušovania ľudských práv v USA.
Čínska správa odsudzuje veľké množstvo vrážd, rozšírenie zbraní, odpočúvanie po teroristických útokoch z 11. septembra 2001, zadržiavanie väzňov po svete, tvrdšie tresty pre príslušníkov menšín a podobne.
USA do sedmičky najväčších porušovateľov práv zaradili Severnú Kóreu, Mjanmarsko, Irán, Zimbabwe, Kubu, Čínu a Bielorusko. Naopak, Irak zaradili Američania spolu s Afganistanom medzi krajiny, kde boli prínosom demokratické voľby. Rusko je zaradené do skupiny s problematickým demokratickým vývojom. Správy sú vypracúvané od roku 1976 a informácie na základe ktorých vznikajú, poskytujú veľvyslanectvá USA. (rp)