Pódium so symbolom svastiky pred Starým múzeom v Berlíne počas nakrúcania komédie o Adolfovi Hitlerovi. FOTO - TASR/EPA
Do Berlína sa na jeden deň vrátila tretia ríša. Námestie Lustgarten (Záhrada radosti) v centre mesta sa začiatkom týždňa zmenilo na zhromaždenie nacistov. Pri pilieroch Starého múzea viseli obrovské červené vlajky s čiernou svastikou, okolo postávali vojaci wehrmachtu a na tribúne sa Adolf Hitler oduševnene prihováral stovkám ľudí. Dav potom zdvíhal pravicu a kričal Sieg Heil.
V Berlíne nakrúcajú prvú nemeckú komédiu o Adolfovi Hitlerovi. Zapíše sa do dejín kinematografie. Zobrazuje posledné dni nacistického lídra, ale ako fňukajúceho muža, ktorý sa blíži ku koncu. Hitlera hrá večne neupravený a strapatý komediálny herec Helge Schneider.
Film má názov Môj vodca, skutočná pravdivá pravda o Adolfovi Hitlerovi a je tiež paródiou na nemeckú drámu Pád tretej ríše. Aj ona búrala tabu, nacistického lídra zobrazila ako normálneho človeka.
Paródiu s rozpočtom takmer pol milióna eur nakrúca známy švajčiarsky režisér Dani Levy. Preslávila ho prvá nemecká židovská komédia od druhej svetovej vojny Všetko na Zucker. Film hovorí o ateistickom športovom novinárovi z východného Nemecka, ktorý sa zmieri so svojím bratom - ortodoxným Židom zo západného Nemecka.
Pondelkovému nakrúcaniu sa v Berlíne prizerali stovky turistov i domácich. Mohli cítiť závan histórie. Pred Starým múzeom skutočne pred 65 rokmi Hitler rečnil pred davom. Filmovanie odštartovali už v januári. Kedy sa film dostane do kín, ešte nie je známe.
Nemecké tabloidy rozpútali diskusiu, či je správne nakrúcať komédiu o nacistickej minulosti. Vodca Židovskej rady v Nemecku Paul Speigel pre Bild povedal, že v tom nevidí žiadny problém.
Nacistické symboly sú v Nemecku zakázané, môžu sa používať iba v špecifickom prípade - pri vzdelávaní alebo pri umení. Režisér filmu dostal špeciálne povolenie. Na nakrútenie komédie ho inšpirovala aj klasika z roku 1940 Veľký diktátor, v ktorej nacistického lídra paroduje Charlie Chaplin.
Komédia o Hitlerovi, ktorú by nakrútili Nemci, bola donedávna ešte nepredstaviteľná. Krajina má však čím ďalej väčší odstup od nacistickej minulosti. V posledných rokoch padlo niekoľko tabu. Nemci začali hovoriť o vlastnom utrpení počas vojny či vysídlení z východných území.
Verejnoprávna televízia ZDF nakrútila príbeh o zbombardovaní Drážďan, čo mnohí Nemci považujú za vojnový zločin. Pri spojeneckých náletoch zomrelo 50-tisíc ľudí, väčšinou civilistov. O vojne už bolo pritom rozhodnuté, zničenie mesta nemalo žiadny strategický význam.
Nacistického vodcu hrá známy nemecký komik a spevák Helge Schneider. FOTO - ARCHÍV