FOTO - TASR
BRATISLAVA - Bratislavská vodárenská spoločnosť zaplatí za nový riadiaci systém, teda balík informačných a vodárenských technológií, v nasledujúcich šiestich rokoch približne 580 miliónov korún.
Moderný dispečing ako víťaz výberového konania postaví spoločnosť Siemens. Do roku 2011 bude spravovať jeho infosystém. Dispečing by mal začať fungovať do konca novembra tohto roka, pričom o dvanásť mesiacov neskôr by mal systém nabehnúť na plnú prevádzku.
Bratislavské vodárne obsluhujú okrem bratislavského regiónu aj Záhorie a oblasť Malých Karpát, a tak budú môcť pomocou nového systému na diaľku odstaviť napríklad pokazený uzáver vody, či zastaviť prúd v prasknutom potrubí. Šéf Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Daniel Gemeran od zavedenia nového systému očakáva najmä zníženie prevádzkových nákladov.
Otázniky okolo veľkej zákazky
V súvislosti s výberovým konaním sa však pred časom objavili pochybnosti. Podmienky súťaže mali byť šité na mieru nemeckému dodávateľovi. O polmiliardovú zákazku súťažili dve firmy. Okrem Siemensu zvažovala účasť vo výberovom konaní, ktoré vodárne vyhlásili v júli minulého roka, aj banskobystrická spoločnosť Softip.
Slovenský súper nemeckého priemyselného koncernu sa ale nakoniec do tendra nekvalifikoval. Rozhodujúcim kritériom prvého kola výberového konania bratislavských vodárov o polmiliardovú zákazku boli totiž najmä referencie. Tie mali podľa Gemerana zaručiť, že záujemca projekt úspešne dokončí. Jednou z podmienok bolo, aby mal záujemca v predchádzajúcich troch rokoch obrat v dodávkach automatizačnej meracej a riadiacej techniky nad 300 miliónov korún. Vodári zároveň žiadali, aby predložil zmluvu, že už robil podobný systém pre vodárne, ktoré majú aspoň 100-tisíc odberateľov.
Siemens tak prešiel kvalifikáciou vďaka tomu, že je dosť veľký a v Európskej únii už má za sebou desiatku podobných projektov vo vodárenskom sektore. Softip radšej odstúpil: "Po zvážení podmienok sme sa konania nezúčastnili," komentoval súťaž riaditeľ marketingu Softipu Peter Vitek.
Softip zatiaľ neprotestoval
Slovenskí podnikatelia v prieskumoch verejnej mienky prípady, keď sú podmienky výberového konania šité na mieru jedného zo súťažiacich, hlásia. Tvrdí to prezidentka Transparency International Emília Beblavá. V takýchto prípadoch podľa nej môže ísť o diskrimináciu. "Ak majú firmy pocit, že sú vo výberovom konaní znevýhodnené, môžu sa obrátiť na Úrad pre verejné obstarávanie," povedala. Ten by mal následne súťaž prešetriť. Softip však proti súťaži v Bratislavskej vodárenskej námietku nepodal. (dc)