Europarlament žiada pre chyby v audite hospodárenia väčšiu kontrolu nad tokom peňazí. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AFP |
tívne prijatie rozpočtu, ukázal členským štátom únie, že hodlá ďalej bojovať za jeho zvýšenie.
Rozpočtový výbor parlamentu jednomyseľne schválil návrh rezolúcie, ktorý predložil spravodajca pre finančnú perspektívu únie Raimer Bög (nemecká CDU), podľa ktorého by sa celý systém vrátil k jednoročnému plánovaniu príjmov a výdavkov. Na sedemročný rozpočtový plán únia prešla v roku 1999, aby sa dali dlhodobejšie a teda i efektívnejšie plánovať veľké európske projekty.
Európsky parlament tak zjavne zvyšuje tlak na vlády krajín únie, aby vzali do úvahy jeho požiadavky. Europoslancom sa nepáči výška rozpočtu 862,4 miliardy eur, ktorú schválili európski lídri na decembrovom summite. Chcú, aby vlády prihodili niekoľko miliárd na výdavky ako kultúra, dopravné siete či zahraničná politika. Parlamentu tiež prekáža, že každoročný audit hospodárenia s európskymi peniazmi, za ktoré je zodpovedná Európska komisia, vykázal mnoho chýb. Žiadajú preto väčšiu kontrolu nad tokom peňazí.
Poslanci kritizovali aj Rakúsko, ktoré teraz únii predsedá, za pasivitu na rokovaniach, a ostatné členské vlády za to, že mu neposkytli dostatočný mandát. Času pritom nie je nazvyš - ak sa nepodarí rozpočet definitívne schváliť do mája, oneskorí sa príprava projektov, a teda aj čerpanie peňazí najmenej o niekoľko mesiacov.
Ďalšie stretnutie so zástupcami parlamentu a Európskej komisie sa chystá na 21. marca, keď by malo Rakúsko predložiť konkrétne návrhy dohody. Všetky zúčastnené strany opakujú, že sa chcú čo najskôr dohodnúť.