Žien je v politike a na vysokých postoch stále málo. OSN sa nevyhlo kritike, Európska únia chce rozdiel rovnosti pohlaví vyrovnaťŽeny v politike a na vysokých postoch sú na celom svete stále skôr výnimka ako pravidlo. A to aj napriek tomu, že o rovnosti pohlaví sa hovorí už roky.
Kritike čelí aj Organizácia Spojených národov. V spojitosti s dnešným Dňom žien ju svetové ženské organizácie obviňujú, že jej reforma rovnosti pohlaví nie je dostatočná.
Viac ako 240 žien z 50 krajín podpísalo otvorený list generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi, v ktorom vyjadrujú "sklamanie, ba až pobúrenie", že zastúpenie žien v radoch OSN je stále minimálne.
Obávajú sa, že OSN ide nesprávnym smerom. Potrebuje nové a inovujúce vedenie, a spôsob, akým to dosiahnuť, je zaistiť päťdesiatpercentné zastúpenie žien na všetkých rozhodujúcich postoch, vyhlásila riaditeľka organizácie Wedo June Zeitlinová na pondelkovom 50. zasadnutí Komisie pre postavenie žien v New Yorku. Podľa nej má OSN tendenciu verejne sľubovať, ale v skutočnosti nič nerobiť.
V roku 1995 sa Organizácia Spojených národov v Pekingu zaviazala presadzovať rovnosť pohlaví, ale v dôležitých komisiách, expertných skupinách a na vysokých postoch je zastúpenie žien naďalej minimálne. "Sme sklamané, že tu musíme opäť stáť a pýtať sa. Kde sú ženy? Kde sú peniaze? Kde je realita sľubov?" hovorila podľa agentúry AP na tlačovej konferencii Charlotte Bunchová, riaditeľka centra Woman's Global Leadership. Ak má byť rovnosť pohlaví témou 21. storočia, treba sa na ňu podľa Bunchovej pozerať ženskými očami.
V Európskej únii zarábajú ženy v priemere o 15 percent menej ako muži. Vyplýva to zo správy, ktorú vydala Európska komisia.
V Nemecku zarábajú ženy v priemere o 20 percent menej ako muži a na vedúcich pozíciách ich je oveľa menej ako mužov. Aj V Rusku je situácia podobná. Napriek tomu, že si až 70 percent Rusov želá rovnosť pohlaví a polovica z nich by chcela ženu prezidentku, diskriminácia pohlavia nemá v politike medze, tvrdí opozičná poslankyňa Irina Chakamadová.
V Británii Komisia pre rovnosť príležitostí vydala správu, podľa ktorej si britské ženy počkajú približne 200 rokov, kým budú v oblasti politiky a ekonomiky rovnako vplyvné ako muži.
(jah)
Za čo ženy bojujú
V Európe zostáva hlavnou témou rovnoprávnosť pohlaví v zamestnaní. Vladimír Špidla, komisár pre zamestnanosť, sociálne veci a rovnosť príležitostí, povedal, že nie je akceptovateľné, aby polovica Európskej únie zarábala menej a mala menšie šance.
V Spojených štátoch zaznamenali prvý raz, odkedy získali ženy rovnaké postavenie ako muži, že klesla zamestnanosť žien. Čoraz viac Američaniek volí radšej rodinu ako kariéru.
V moslimských krajinách ženy bojujú o právo zamestnať sa v akomkoľvek zamestnaní, niekde dokonca o právo na vzdelanie.
V niektorých afrických štátoch ženy ešte len prelamujú tabu v postavení voči mužom. Napriek tomu, že zväčša vedú celú domácnosť, pracujú, starajú sa o prežitie a vychovávajú deti. je ich postavenie voči mužom degradované. (čtk, jah)