Pre zlepšenie svojho imidžu medzi Pakistancami si Bush zahral aj kriket, tamojší najpopulárnejší šport. Pakistanskí profesionáli jeho výkon ocenili, aj keď podľa nich v sebe nezaprel vplyv amerického bejzbalu. FOTO - |
Dramatické udalosti sprevádzali návštevu Georgea Busha v jedinej islamskej jadrovej veľmoci Pakistane, kam priletel v sobotu ráno tamojšieho času z Indie. Bezprostredne pred návštevou vybuchla pri americkom konzuláte v Karáčí bomba a zabila okrem iných aj amerického diplomata, ihneď po jeho príchode vypukli na severozápade ťažké boje.
Ešte skôr, ako sa Bush stačil poďakovať pakistanskému prezidentovi Parvízovi Mušarafovi za jeho aktívnu spoluprácu v boji proti terorizmu a pochváliť ho za obrovské úspechy pri likvidácii al-Káidy, oznámilo vedenie hnutia Taliban, že ovláda provinciu Severný Vaziristan. Podľa pozorovateľov je aktivizácia gerily spojená práve s návštevou Busha.
Časť obyvateľstva Pakistanu kritizuje svoje vedenie za spoluprácu s Amerikou a pred návštevou jej lídra sa konali v mnohých pakistanských mestách protestné demonštrácie, na ktorých sa pálili zástavy USA a portréty Busha. Americké aj pakistanské bezpečnostné služby prijali mimoriadne bezpečnostné opatrenia, ktoré nemajú obdobu ani pri návštevách najvyšších štátnikov. Vodcu pakistanských radikálnych moslimov Imrana Chána a jeho stúpencov radšej polícia zatvorila do "domáceho väzenia".
Obidvaja prezidenti sa dohodli predovšetkým na lepšej spolupráci svojich tajných služieb, ktorých hlavnou úlohou je odovzdávať si "kvalitné informácie" a vypátrať miesto, kde sa skrýva najhľadanejší muž sveta Usáma bin Ládin. Predpokladá sa, že sa pohybuje medzi Afganistanom a Pakistanom, možno v Severnom Vaziristane, kde obyvateľstvo hnutie Taliban a organizáciu al-Kádiu neskrývane podporuje.
Správy o bojoch vo Vaziristane postupne prekrývali informácie o rokovaní hláv štátov. Podľa oficiálnych údajov z nedele prišlo v zrážkach o život asi 50 Talibov a päť vládnych vojakov. Gerilové zdroje uvádzajú oveľa vyšší počet mŕtvych príslušníkov pakistanskej armády. Do oblasti boli stiahnuté desaťtisíce pakistanských vojakov. Agentúra Reuters cituje očitých svedkov z hlavného mesta provincie Miran-Šáhu, ktorí tvrdia, že sa ťažkými zbraňami bojovalo celú noc zo soboty na nedeľu.
Napätá situácia vo Vaziristane trvá od posledného incidentu, pri ktorom minulý mesiac v dôsledku amerického bombardovania tamojšej dediny zahynulo 11 civilistov vrátane detí.
V sobotu sa boje začali, keď asi sto Talibov napadlo vojenský tábor v meste Mir-Ali. Pakistanská armáda odpovedala veľkou vojenskou operáciou a boje sa preniesli aj do Miran-Šáhu, centra provincie. Minulý týždeň vedenie Talibov oznámilo, že Miran-Šáh je pod ich kontrolou a že na území Severného Vaziristanu vyhlásili za podpory miestneho obyvateľstva islamský štát.
Severný Vaziristan je popri Kašmíre najproblematickejšou časťou Pakistanu. Islamabad má nad touto oblasťou ležiacou na afgansko-pakistanskej hranici len veľmi obmedzenú kontrolu. Talibovia a al-Káida, ktorí sa sem stiahli z Afganistanu po americkej invázii koncom roku 2001, odtiaľ uskutočňujú výpady proti Američanom rozmiestneným v Afganistane.
Bush si stihol zahrať v Pakistane aj kriket
Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam dostal prezident George Bush počas návštevy Pakistanu úder do hlavy. Jeho ochranku to však nijako neznepokojilo. Trafila ho totiž loptička, keď si v priestoroch amerického veľvyslanectva v Islamabade precvičoval kriketové údery s miestnym tímom. Kriket je najpopulárnejším športom v krajine, Bush sa prostredníctvom neho pokúsil zlepšiť svoj obraz medzi Pakistancami. Lekciu, ako narábať z kriketovou pálkou, mu dával samotný prezident pakistanského kriketového zväzu. "Na prvý raz to nebolo zlé," komentoval prezidentov výkon jeden z prizerajúcich sa hráčov.
(reuters)
Autor: agentúra Epicentrum pre SME